Ekonomik güç dış politika ilişkisi: Güney Kore örneği
The relation of economic power and foreign policy: The case of South Korea
  1. Tez No: 429882
  2. Yazar: ASLI TOPSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜROL BABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dış politikanın merkezi unsurlarından güç kavramı, kendisini oluşturan unsurların bir bileşkesidir ve bu unsurlardaki değişime paralel olarak sürekli bir dönüşüm içerisindedir. Gücün unsurlarındaki dönüşüm, tarihsel süreçte bazı devletleri güçleriyle ön plana çıkarırken; bazılarının geride kalmasını beraberinde getirmiştir. Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte devletler arasındaki ilişkilerde ekonomi, başat güç unsurlarından biri olmuştur. Güç unsurlarındaki bu dönüşüm, orta büyüklükte devletlerin uluslararası politikadaki konumlarına etki etmiş ve orta büyüklükte devletler daha görünür hale gelmiştir. Soğuk Savaş yıllarında süper güç olarak anılan devletler kadar aktif olamayan orta büyüklükte devletler, ekonomik güçleri ve kurdukları ticari bağlantılar ölçüsünde daha aktif bir dış politika izleme imkanı bulmuşlardır. Sonuç olarak“Orta büyüklükte devlet olmak”, kendi karakteristiği olan bir dış politika rolü anlamı da kazanmıştır. Orta büyüklükte devlet olmanın tüm tipik özelliklerini gösteren Güney Kore, gelişmiş ekonomisi ile uluslararası ilişkilerini de geliştirmiş ve Soğuk Savaş yıllarından sonra uluslararası politikada daha aktif roller almaya başlamıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, Soğuk Savaş sonrasında gücün unsurlarındaki değişiklikler, bu değişikliklerle birlikte ön plana çıkan güç unsurları ile bu değişiklik neticesinde görülen orta büyüklükte devletlerin yükselişini incelemektedir. Devletlerin karşılıklı olarak oluşturdukları ticari ilişkiler, ekonomik ağlar yeni bir güç unsuru işlevi de görmeye başlamıştır. İkinci bölüm, bir orta büyüklükte devlet olarak Güney Kore'nin bu rolünün en temel dayanağı olan ekonomik kalkınmasını incelemiştir. Güney Kore'nin yaşadığı ekonomik dönüşüm; çok uluslu şirketler, dış yardımlar gibi önemli dış politika araçlarının da altyapısını oluşturmuştur. Üçüncü bölümde ise Güney Kore'nin dış politikası ikili ve çok taraflı ilişkileri olarak ele alınmıştır. Güney Kore'nin ABD, Kuzey Kore, Rusya, Çin ve Japonya ile olan ilişkileri; uluslararası kurumlar ve organizasyonlar aracılığıyla geliştirdiği çok yönlü ilişkileri açıklanmıştır. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme ve yaşanan gelişmeler ışığında orta büyüklükte devletlerin uluslararası politikadaki konumlarına dair bir projeksiyon yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of power, which is one of the main determinants of foreign policy, is a resultant of its component elements and transforming continuously with the changes in the tools of power. The transformation in the tools of power makes some states powerful than others and some fall behind others in the historical process. In the post-Cold War era, economy has become one of the leading elements of power in the inter-state relations. The transformation process of tools of power has affected the status of middle power states in the international politics and made these states more visible. Middle power states, which could not be as active as states named as leading super powers during the Cold War age, would have the opportunity to follow active foreign policy in accordance with their economic power and commercial networks. As a result of this fact, the term of“middle power”has gained an additional meaning and the term“middle power”also refers to a foreign policy role. South Korea, one of the prominent states who adopted the role of being a middle power state, advanced her international relations with economic development and started to take more active roles in the international politics compared to Cold War years. In the first chapter of this study, changes in the tools of power in the post Cold War era, and the power tools which have become prominent with these changes –which has also given way to rise of middle powers- were examined. Trade relations amongst states, economic networks that states established have also become a tool of power as well. The second chapter examines the economic development of South Korea, as a middle power. The economic transformation of the South Korea has created the substructure of the substantial foreign policy tools like multinational companies and foreign aid. The third chapter focuses on the foreign policy of South Korea as bilateral and multilateral relations. The bilateral relations of South Korea with the US, North Korea, Russia, China, and Japan; multilateral relations established by international institutions and international organizations is explained. In the conclusion chapter, the study was concluded with a general assessment and tried to make a projection for the future status of middle power states via recent developments.