Measurement of the differential inclusive jet cross section at 7 TeV in the CMS detector
CMS dedektörü ile 7 TeV enerjide diferansiyel kapsamli jet tesir kesitinin ölçülmesi
  1. Tez No: 429993
  2. Yazar: ÖZLEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KARABULUT, YRD. DOÇ. DR. MİKKO VOUTILAINEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde kapsamlı jet tesir kesiti ölçümü sunuldu. 2011 yılı boyunca, Büyük Hadron Çarpıştırıcısında yaklaşık toplam 5.0 fb−1 ışıklılığa karşılık gelen 7 TeV enerjili proton- proton çarpışmalarından gelen veriler, CMS dedektörü tarafından toplandı. R=0.7 koni yarıçapına sahip parçacık akısı jetleri, anti-kT algoritması kullanılarak rapiditi 2.5 ve momentum 2000 GeV' ye kadar yeniden yapılandırıldı. Ölçülen tesir kesitleri üzerindeki dedektör etkisi düzeltilerek, non-perturbative faktör ile düzeltilen beş farklı parton dağılım fonksiyonu seti kullanılarak next-to-leading order seviyesinde perturbative QCD öngörüleri ile karşılaştırıldı. Ölçülen kapsamlı jet tesir kesitlerinin teorik öngörülerle uyum içinde oldukları gösterildi. Ayrıca 2011 yılında 0.7 koni yarıçapı ile ölçülen tesir kesiti, 2010 yılında toplanmış ve koni yarıçapı 0.5 olan ölçümler ile karşılaştırıldı. Farklı jet yarıçaplarına ve farklı jet enerji skalası belirsizliklerine sahip olmalarına rağmen, her iki spektrumun birbirleri ile uyum içinde oldukları bulundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, measurement of inclusive jet cross section is presented. Data from LHC proton-proton collisions at 7 TeV, corresponding to approximately 5.0 fb-1 of integrated luminosity, have been collected by the CMS detector. Particle Flow jets with cone radius parameter R = 0.7 are reconstructed up to rapidity bin 2.5 and transverse momentum 2000 GeV using the anti-kT clustering algorithm. The measured cross sections are corrected for detector effects and compared to perturbative QCD predictions at next-to-leading order, using five sets of parton distribution functions corrected by non-perturbative effects. Measured inclusive jet cross sections and theoretical predictions are showen to be in a good agreement. We also measured the cross sections with cone size 0.7 in 2011 and compared the data with the cross sections data with cone size 0.5 collected in 2010. We found that the spectra are in good agreement despite the differences in their radii and jet energy scale uncertainties.