Metal oksitli ve metal oksitsiz ortamlarda polianilin sentezi, karakterizasyonu ve fotokatalitik etkisinin incelenmesi
Metal oksitli ve metal oksitsiz ortamlarda polianilin sentezi, karakterizasyonu ve fotokatalitik etkisinin i̇ncelenmesi
- Tez No: 430049
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tez çalışmasında, iletken polimer olan polianilin metal oksitli ve metal oksitsiz olmak üzere iki farklı ortamlarda sentezlenmiştir. Elde edilen polimerler FTIR, SEM, EDAX, XRD ve iletkenlik ölçümleri ile karakterize edilmiştir. İletkenlik ölçümleri four probe yöntemi ile yapılmıştır. Sentezlenen polimerler ve polimer sentezinde kullanılan metal oksitler kullanılarak kirletici bir boya olan metilen mavisinin bozunması üzerinde fotokatalitik aktiviteleri incelenmiştir. Polimerlerin ve metal oksitlerin fotokatalitik etkilerine, kirletici miktarı, zaman, karanlık ortam ve UV ışık etkisi ayrı ayrı araştırılmıştır. Elde edilen deneysel sonuçlar, kirletici miktarının, zamanın ve UV ışığının fotokatalitik bozunma üzerine etki ettiğini göstermiştir. Ayrıca fotokatalitik etki üzerine polimer ve yarı iletken özellik gösteren yarı iletken metal oksitlerin band gap aralıklarının da etki ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the polyaniline conductive polymers were synthesized in two different environments, including metal oxide and metal oxide-free. Polymers obtained were characterized by using FTIR, SEM, EDAX, XRD and conductivity measurements. Conductivity measurements were performed with four probe method. The synthesized polymers and photocatalytic activity of the metal oxides used in polymer synthesis on the degradation of pollutants methylene blue dye were examined. The effect of the pollutants amount, time, UV light and dark on the photocatalytic effect of polymers and metal oxides were investigated individually. The obtained experimental results shown that the amount of contaminants, time and UV light has an influence on the photocatalytic decomposition. In addition, it was determined that the band gap range of polymer and metal oxide, having semiconductor properties, affect the photocatalytic effect.