Pirinçten gibberellik asit üreticisi fungusun izolasyonu, moleküler tanımlaması ve farklı ortamlarda gibberellik asit üretiminin belirlenmesi
Isolati̇on of gibberellic acid-produced fungus from rice, molecular characterization and determination of gibberellic acid from different medium
- Tez No: 430048
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ERGENE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bitki büyüme maddelerinden biri olan gibberellik asit tarımda yaygın olarak kullanılan bir hormondur ve ülkemizde üretimi olmadığından ithal edilmektedir. Bitki büyüme düzenleyicisi olan gibberellik asit yüksek bitkilerde, bakterilerde, funguslarda ve alglerde bulunmaktadır. Öncelikle bu çalışmada, Kastamonu ili, Tosya ilçesinde üretilen pirinç bitkisinden gibberellik asit üreticisi fungus uygun besiortamları kullanılarak izole edilmiştir. İzole edilen fungus 18S rRNA sekans analizi sonucunda Gibberella genusu mensubu olarak tanımlanmıştır. İzolat fungusun kesikli sistemde gibberellik asit üretimi çalışılmıştır. Gibberellik asit HPLC ile ölçülmüştür. 6. günde, pH: 4'de ve glukozlu ortamda 91.16 mg/L giberellik asit ürettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Plant growth substance, which is one of the gibberellic acid is a hormone commonly used in agriculture. In our country are imported to gibberelıic acid. Gibberellic acid is a plant growth regulator and higher plants, bacteria, fungi and algae have gibberellic acid. First, in this study, Kastamonu province, the rice plant produced in Tosya district gibberellic acid-producing fungus was isolated by using the appropriate feeding environment. 18S rRNA sequence analysis of the isolated fungus Gibberella genus result is defined as a member. Gibberellic acid production in the batch system isolates of the fungus were studied. Gibberellic acid was measured by HPLC. On day 6, pH 4 and glucose environment 91.16 mg / L was found to produce gibberellic acid