Tarım borun sera koşullarında Tuta absoluta üzerinde insektisit etkisinin belirlenmesi ve domateste bitki fizyolojisi ve bitki biyokimyası üzerindeki etkisinin saptanması
Determination of tarim bor greenhouse conditions of insecti̇ci̇de effect on Tuta absoluta and determination of plant physiology and biochemistry effect on tomato
  1. Tez No: 430068
  2. Yazar: HATİCE KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA LEVENT TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türkiye'de, örtüaltı domates üretiminde önemli bölgeler arasında olan Muğla iline bağlı Ortaca ilçesinde, 2014 yılında Şubat-Mayıs ayları arasında gerçekleştirilen bu çalışmada Tarım borun domates galeri güvesi (Tuta absoluta Meyrick (Lepidoptera: Gelechiidae)) üzerindeki etkisi ile domateste bitki fizyolojisi ve biyokimyası üzerindeki etkisi incelenmiştir. Tarım borun Tuta absoluta üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla, dünyaca kabul gören 10, 20, 30, 40 ve 50 g/da'lık 5 farklı konsantrasyonu 5 tekerrürlü olarak denenmiştir. Pestisit etki denemelerinde kullanılan Standart Deneme Metodlarına göre, ilk uygulamadan önce ve her uygulamanın 3, 7 ve 14. günlerinde her parselden rastgele alınan 10 bitkiden 20' şer adet yaprak örneği alınmıştır. Laboratuara getirilen örneklerin canlı larva sayımları gerçekleştirilmiş ve örnekler kültüre alınarak söz konusu zararlının ergin çıkışları gözlemlenmiştir. Yapılan sayımlar ve istatistiksel değerlendirmeler sonucunda genel olarak TB5 konsantrasyonu şahit ilaç Laser ile yakın etki göstererek domates galeri güvesi mücadelesinde yeterli etkiyi göstermiştir. Ayrıca, tarım borun domateste bitki fizyolojisi ve biyokimyası üzerindeki etkisinin saptanması amacıyla bor, klorofil a, klorofil b, karotenoid, prolin, FRAP, CAT, SOD, MDA (lipid peroksidasyonu) analizleri gerçekleştirilmiştir. Öte yandan; Tarım borun en yüksek konsantrasyonunda bile domates bitkisi yapraklarında belirlenen Bor kapsamı toksik değerlere ulaşmamıştır. Ayrıca tarım bor konsantrasyonlarındaki artışa paralel olarak, yapraklarda lipit peroksidasyon oranının arttığı, bitki antioksidatif sisteminin uyarıldığı ve antioksidatif enzim aktiviteleri ile prolin kapsamlarının yükseldiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between February and May in 2014 in Ortaca where is a town of Mugla province one of the important regions in the tomato production in the greenhouses in Turkey. Insecticide effect of Tarım bor on tomato leafminer (Tuta absoluta Meyrick (Lepidoptera: Gelechiidae)) and the effect of Tarım bor on plant physiology and biochemistry on tomato plant was evaluated. With this aim 5 different doses (10, 20, 30, 40 and 50 g/da) of Tarım bor was applied on the plants in 5 replication. It was picked 20 leaves from 10 plants from each parcels randomly in the days before treatment (T+0), 3 days after treatment (T+3), 7 days after treatment (T+7) and 14 days after treatment (T+14) according to Standard Trial Methods. Living larvae was coınted under the stereo microscop in the laboratuary and emerging of the adults of this pest was observed daily. According to the results TB5 dose is show close effect with Laser that is used as positive control in trial on tomato leafminer. Also boron, chlorophyll a, chlorophyll b, carotenoids, proline, FRAP, CAT, SOD, MDA (lipid peroxidation) analyzes were performed.for determining the effects of Tarım bor on plant physiology and biochemistry of tomato plant. Defined Boron scope was not reached at the toxic value in tomato plant leaves even at the highest concentration of Tarım bor. Also, it was detected that the lipid peroxidation rate was increased in the leaves and it was stimulated the antioxidative system of plant, proline content and the anti-oxidative enzyme activities was increased paralelly with the increasing boron concentrations.