Triticum spelta genotiplerinin bor toksisitesine karşı dayanıklılıklarının belirlenmesi
Determination of resistance of Triticum spelta to boron toxicity
  1. Tez No: 420463
  2. Yazar: CABİR ÇAĞRI GENCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Tarım alanlarındaki yüksek bor (B) düzeyleri bitkisel üretimi olumsuz şekilde etkileyen stres faktörlerinin arasında yer almaktadır. Söz konusu stres faktörü, bitki metabolizmasının işlevlerini engellemekte ve bitkilerde çeşitli zararlara neden olabilmektedirler. Özellikle kurak ve yarı kurak bölgelerde, tuzluluk problemi ile birlikte bor toksisitesi sorunu da görülebilmektedir. Bu tez çalışması 112 O 903 numaralı Tübitak Projesi kapsamında 2 yıllık tarla denemeleri sonucunda belirlenen 57 farklı T. spelta genotipinin bor toksisitesine karşı dayanıklılığı sera koşullarında test edilmiştir. Tesadüf parselleri deneme desenine göre 3'er tekerrürlü olarak kurulan sera denemesinde kontrol ve 2 farklı bor (0, 25 ve 50 mg kg-1 B) uygulaması yapılmıştır. Bitkiler sapa kalkma döneminde (B toksisitesinin çıkması ile) hasat edilmiş ve bitki numunelerinde kuru madde verimi, yeşil aksam B, N, P, K, Fe ve Zn konsantrasyonları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre bor uygulamaları ile T.
Özet (Çeviri)
High boron (B) level in agricultural areas is considered one of the stress factors affecting the plant production. The boron prevents the functioning of plant metabolisms and causes various damages to plants. The boron problem is particularly encountered in arid and semi-arid regions along with the salinity problem. In this study, the resistance of 57 different T spelta genotypes determined within the 2 year field studies of the TUBITAK project (No: 112 O 903) to boron toxicity were tested in greenhouse conditions. Three diferent B doses (0, 25 and 50 mg kg-1) were used in the randomized parcels trial with three replicates. Plants were harvested at stem elongation stage (with the appearance of B toxicity) and dry matter yield, B, N, P, K, Fe and Zn concentrations of green part of plants were determined. The yields of some of T. Spelta genotypes were decreased and some increased with B applications.