Sertifikalı orman işletmelerinde odun hammaddesi üretim planlarının oluşturulması (Daday Orman İşletme Müdürlüğü örneği)
Creating of raw wood material harvesting planning in certificated forest management districts (Daday Forest Management District sample)
  1. Tez No: 430087
  2. Yazar: ENDER BUĞDAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYHAN MENEMENCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
“Sertifikalı Orman İşletmelerinde Odun Hammaddesi Üretim Planlarının Oluşturulması (Daday Orman İşletme Müdürlüğü Örneği)”adlı bu tez çalışması, 2013-2015 yılları arasında Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü, Daday Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde yer alan ormanlarda gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ile Türkiye'de ormancılık üretim faaliyetlerinin yürütülmesi sırasında çok yönlü düşünmek zorunda kalan uygulayıcı ve karar vericilere, ormanlardan optimal faydalanmayı sağlayacak şekilde hem zamansal, hem mekânsal, hem de yıllara göre sürekli değişkenlik gösteren piyasa taleplerine göre en doğru şekilde karar verme, bu kararları verirken de çevre ile orman varlığına en az zarar verecek şekilde dinamik bir program yardımıyla ormancılıkta üretimi planlanmaya destek olmak amaçlanmıştır. Üretim planlaması, Daday Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı orman işletme şeflikleri düzeyinde gerçekleştirilmiştir. CBS ortamında elde edilen veriler altlık olarak kullanılmış ve nesne tabanlı Delphi programlama yazılımı kullanılarak kullanıcı dostu arayüze ve dinamik bir yapıya sahip Üret-KEN adlı üretim planlama programı geliştirilmiştir. Bu program ile, orman amenajman planında üretim alanı olarak öngörülen alanlarda, orman üretim çalışmaları eğim, bakı, yükseklik, sürütme mesafesi, depoya olan uzaklık, bonitet, yaş sınıfları, kapalılık ve eta faktörleri göz önünde bulundurularak üç zorluk derecesinde sınıflandırılmıştır. Aynı zamanda üretim çalışmaları açısından hassas özelliğe (tampon zon, kültürel varlıklar, yaban hayvanı yaşam alanı vb.) sahip alanlarda program uyarı vermektedir. Böylece üretime ayrılan alanların zamansal ve mekânsal olarak uygun şekilde yıllara dağılımı sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“Creating of Raw Wood Material Harvesting Planning in Certificated Forest Management Districts (Daday Forest Management District Sample)”was carried out in Kastamonu Regional Directorate of Forestry, Daday Forest Management District in the years from 2013 to 2015. By this study, it is aimed to ensure deciding on the right way for the practitioners and decision-makers who have to think versatile during harvesting activities, to provide optimal benefit from forests both temporally and spatially, and also according to the continuously changing market demand by year, to support harvesting planning in forestry with the help of a dynamic program while deciding, so as to cause minimum damage to the forest and environment. Harvesting planning was realized for the forest sub-districts within Daday Forest Management District. User-friendly interfaced and a dynamic structured forest harvesting planning program, named Uret-KEN has been developed with object-based Delphi programming software, using data obtained in GIS as base data. With this program, in foreseen harvesting areas of forest management plans, forest harvesting activities were classified in three degrees by considering the factors; slope, aspect, elevation, skidding distance, distance to the depot, site class, age classes, crown closure and allowable cut volume. At the same time, the program warnes and takes attention for the sensitive featured areas for harvesting (buffer zone, cultural heritage, wildlife habitat and so on). Thus, the temporal and spatial distribution of harvesting areas will be provided in accordance with the year.