Bazı endemik dianthus türlerinin fitokimyasal analizi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Phytochemicals analysis of some endemic dianthus species and investigation of their biological activities
  1. Tez No: 430086
  2. Yazar: İLKNUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ŞAHİN YAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, endemikDianthus ancyrensis Hausskn., Bornm., Dianthus balansea Boiss. ve Dianthus zederbaueri Vierh. (Caryophyllaceae) bitkileri Çankırı ili Yapraklı ilçesindeki ormanlık alandan toplandı. Toplanan materyallerin tür teşhisi gerçekleştirildi. Bu bitkiler oda sıcaklığında kurutuldu ve sıvı azotla parçalandı. Bu materyallerin sırasıyla hekzan, kloroform, etil asetat, aseton ve metanolekstreleri hazırlandı. Hekzan ekstrelerinin sabit yağları GC-MS ile belirlendi. Diğer ekstrelerin fenolik bileşikleri ise HPLC-TOF/MS ile belirlendi. Tüm ekstrelerin antiproliferatif etkileri, HeLa ve C6 hücrelerine karşı BrdU ELISA metoduyla belirlendi. DZ EtOAc ekstresi hariç diğer tüm ekstreler 5-FU'dan daha düşük toksisiteye sahip oldukları gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, endemic Dianthus ancyrensis Hausskn., Bornm., Dianthus balansea Boiss. and Dianthus zederbaueri Vierh. (Caryophyllaceae) plants were collected forest area from the Yapraklı town of Çankırı. Species identification of the collected materials were performed. The moss was dried at room temperature in the shade and disintegrated with liquid nitrogen. The hexan, chloroform, ethyl acetate, aceton and methanol extracts of these materials' were prepared respectively. The fatty acids of hexan extracts were determined with GC-MS. Other extracts' phenolic compounds are determined with HPLC-TOF/MS. All extracts antiproliferative effects were determined by method of BrdU ELISA against HeLa ve C6 cells. All of the extracts have lower toxicity than 5-FU except DZ EtOAc extract.