Düzensiz dikdörtgensel grid yapılarının zaman skalası analoğu ve geometrik uygulamaları
The time scale analogue of the non-regular rectangular grids and geometric applications
  1. Tez No: 430119
  2. Yazar: ÖMER AKGÜLLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL PAŞALI ATMACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yapılan tez çalışması beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışılan mimetik diskretleştirme yöntemleri ve diskret diferansiyel geometri için literatür taraması verildi. İkinci bölümde, tezde geçen temel tanım ve teoremlerden bahsedildi. Üçüncü bölümde, zaman skalalarında simetrik diferansiyel incelenip geometrik bulgular verildi. Dördüncü bölümde zaman skalalarında parametrelenmiş yüzeylerin normal vektör alanlarının bulunması için nümerik bir yöntem verildi ve farklı iki örnek üzerinde yöntem incelendi. Son bölümde ise zaman skalasında simetrik diferansiyel ve sunduğumuz nümerik yöntem incelenerek genel bir sonuca varıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter includes the literature overview of the mimetic discretization methods and discrete differential geometry. Some theorems and definitions are given in chapter 2. In chapter 3, we study symmetric differentiation on time scales and present some geometric results. In chapter 4, we present a numerical method to find normal vector fields on surfaces paramterized by time scales and study this method by two examples. In the last chapter, the results we obtained,t he concept of symmetric differentiation on time scales and presented numerical method are investigated.