Otizmli çocuğa sahip ebeveynlerin otizm algıları ve aile özellikleri ile benlik saygıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
The autism sense of the parent having children with autism and determining the relationship between their family traits and their self respect
  1. Tez No: 430135
  2. Yazar: GÖKÇE ŞIKŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma tanımlayıcı tipte bir araştırma olup, otizmli çocuğa sahip ebeveynlerin otizmi algılayışları ve aile özelliklerinin ebeveynlerin benlik saygıları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla planlanmıştır. Araştırma Ankara ilinde bulunan etik kurulda açık isimleri belirtilmiş olan özel bir eğitim merkezi ve bir devlet okulunda Kasım 2014- Haziran 2015 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini özel eğitim merkezine kayıtlı otizmli öğrenci ebeveynlerinden 51 anne ve 40 baba, devlet okuluna kayıtlı otizmli öğrencilerin ebeveynlerinden olan 9 anne oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında ebeveynlerin sosyodemografik özelliklerini belirleyecek bir form, Aile Değerlendirme Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve araştırmacılar tarafından literatür taranarak geliştirilmiş yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Elde edilen verilerin IBM SPSS Statistics 21.0 paket programında ortanca, çeyreklikler arası genişlik değerleri, minimum – maksimum, Bonferroni düzeltmeli ikili karşılaştırma, Kruskal Wallis H ve Mann Whitney U testi kullanılarak analizi yapılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0.05). Babaların aile işlevleri annelere göre daha sağlıklı bulunmuştur. Ebeveynler arasında Rosenberg Benlik Saygısı Ölçek puan ortancaları bakımından farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Ebeveynlerin Aile Değerlendirme Ölçeği alt boyut ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği puan ortancaları arasında zayıf, doğrusal ve pozitif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Çalışmada ebeveynlerin bilgi eksikliklerinin tanı sürecinde gecikmeye neden olduğu görülmüş, bu konuda bilgi ve ebeveynlerin otizme ilişkin olumlu algılarının artırılması için ebeveynlere sosyal ve psikolojik destek programlarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive type survey on parents who have children with autism and this study is on the determining the relations among family characteristics, parents perceptions of autism and self-esteem. This research has been realized in two training school which are a private special training center and a government school in Ankara between November 2014 and June 2015. Research Universe is consisted of parents with autistic children that have studying private traing center and Goverment scholl and study samples are consisted of fifty one mothers and forty fathers taken from private training center and nine mother from goverment school. A form which is intended collecting socio-demographic characteristics of parents, Family Assesment Scale, Rosenberg Self Esteem Scale and Semi-Structured Interview Form prepared by reserchers according to references on this research area are used for data collection. It is used IBM SPSS Statistics 21 statistical package to calculate Median, interquartil range, minimum and maximum statistics and to compare groups and variables Bonferroni corrected pairwise comparison, Kruskal Wallis H test and Mann Whitney U tests. It is used p0.05). Family functions of fathers are healty according to mothers. Rosenberg self esteem Scale Median scores are not significant between parents (P>0.05). Between Family Assesment Scale constracts and Rosenberg Self Esteem Scale Median scores are determined weak, positive and linear correlation. In this study, lack of information of parents are defined to cause delays in diagnostic process. We are recomended that it must be made social and psychologic support programs to informing of parents in this issue and increasing the positive perception of autism.