Otizm tanılı ve tipik gelişim gösteren çocuklara sahip ebeveynlerin deneyimleri: Çocukluk algıları ve yaşantıları
Experiences of parents of children diagnosed with autism and typically developing children: Childhood perceptions and experiences
  1. Tez No: 878554
  2. Yazar: BELKISA UZAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİFCAN CESUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Otizmli çocuğa sahip ebeveynler ile tipik gelişim gösteren çocuğa sahip ebeveynlerin çocukluk algılarını ve bu algıların altında yatan etmenlerin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu araştırma; karma modelde, yakınsayan paralel desende, nicel boyutta tarama modeli ve nitel boyutta fenomenolojik desen ile yürütülmüştür. Amaçlı ve kartopu örnekleme yöntemiyle oluşturulan araştırmanın çalışma grubunu 4-6 yaş arasında tipik gelişim gösteren çocuğa sahip 20 ebeveyn ve otizm tanısı almış çocuğa sahip 20 ebeveyn olmak üzere toplam 40 ebeveyn oluşturmuştur. Araştırmanın nicel boyutunda“Çocuğa Bakışı Değerlendirme Aracı”kullanılırken nitel boyutta ise“Genel Bilgi Formu”ve araştırmacı tarafından uzman desteği alınarak geliştirilen“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which was conducted to determine the perceptions of childhood of parents of children with autism and parents of typically developing children and the factors underlying these perceptions, was conducted in a mixed model, convergent parallel design, with a survey model in the quantitative dimension and a phenomenological design in the qualitative dimension. The study group of the research, which was formed by purposive and snowball sampling method, consisted of a total of 40 parents, 20 parents with typically developing children between the ages of 4-6 and 20 parents with children diagnosed with autism. In the quantitative dimension of the study, the“Assessment Tool of Beliefs About Children”was used, while in the qualitative dimension, the“General Information Form”and the“Semi-Structured Interview Form”developed by the researcher with expert support were used.