Otizm spektrum bozukluğu olan ve normal gelişim gösteren çocuğa sahip ebeveynlerin tükenmişlik düzeyi ve yaşam kaliteleri bakımından incelenmesi
Examination of life quality and burnout level of parents with children who have autism spectrum disorder and typically development
- Tez No: 587398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, otizm spektrum bozukluğu olan ve olmayan çocuklara sahip ebeveynlerin yaşam kalitelerini ve tükenmişlik düzeylerini incelemek, ebeveynlerin yaşam kalite algıları ve tükenmişlik düzeylerinin hangi değişkenlerden etkilendiğini belirlemek, yaşam kaliteleri ile tükenmişlik düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, İstanbul il merkezinde Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu'na devam eden otizm spektrum bozukluğu olan çocukların anne ve babaları ile Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı kreş ve ilköğretim okullarına devam eden normal gelişim gösteren çocukların anne ve babalarından oluşan 300 kişilik bir grup dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak, aile ve çocuklara dair çeşitli demografik bilgilerin yer aldığı“Bilgi Formu”, ebeveynlerin tükenmişlik düzeylerini ölçmeye yönelik“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ve algılanan yaşam kalitesini belirlemek amacıyla“Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalite Ölçeği-Kısa Form”(WHOQOL-Bref Tr) uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre ebeveynlerin yaşam kaliteleri ve tükenmişlik düzeyleri arasında negatif yönde ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki vardır. OSB'li çocuğu olan ebeveynlerin tükenmişlik düzeyleri normal gelişim gösteren çocuğu olan ebeveynlere göre daha yüksek, yaşam kaliteleri ise daha düşüktür. Otizmli çocuk anneleri ise babalara göre daha çok tükenmişlik yaşarken daha düşük yaşam kalitesi belirtmişlerdir. Araştırma sonucunda, yaşam kalitesi ve tükenmişlik düzeylerinin ebeveyn ve çocuklara ait demografik özelliklerinden etkilendiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the quality-of-life and the degrees of burnout of parents whom have children with autism spectrum disorders, to determine the perceived of quality-of-life and from which variables the degree of burnout is affected and to question to see if there is a meterial correlation between the life-ofquality and the degress of burnout. During this research, a group of 300 subjects coupled with mothers and fathers have children with with autism spectrum disorders from the Istanbul branch of Tohum Autism Foundation Special Education School and parents with typically developing children from various Ministry of National Education associated pre-school level institutations as well as elemantry schools. As for data collection purposes,“Information Form”was used to get insights on various demographic information in regards to families and children,“Maslach Burnout Inventory”was also distriubted among the parents in order to measure the different degrees of burnout. Also“World Health Organization Quality of Life-Bref-Tr”was used to determine perceived quality-of-life. In accordance with the findings based on the research, there is a significantly high negative correlation between quality-of-life and the degrees of burnout for given parents. The degree of burnout as its measured was relativty high for the parents have children with autism spectrum disorders compared to control group, parents to typically developing childrens, and on the contrary, life-of-quality for main group were lower compared to control group. Mothers are going through a burnout were higher in terms of numbers compared to fathers and indicated lower quality-of-life. Study findings indicated that quality-oflife and the degree of burnout were actually affected by demographic variables for parents and children.