Otomatik sıkı geçme bağlantıları ile montajlı kam milinin üretilmesi
Assembled camshaft producing by tight fitting methods automatically
  1. Tez No: 430149
  2. Yazar: BİLAL UÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde artık müşteri memnuniyeti dikkate alınarak üretim yapıldığından dolayı kaliteli ürün üretmek, yüksek kapasite ve düşük maliyette üretim yapmak, sektörde yer alabilmek için zorunluluk haline gelmiştir. Ayrıca, motor içerisinde önemli bir göreve sahip, subap açma ve kapama mekanizmasına hareket veren kam millerinin üretiminde modern teknolojinin kullanılması ciddi rekabet ortamları oluşturmaktadır. Bu durum, otomasyon ile kam mili üretimi yaparak maliyet, kapasite ve kalite verimliliklerinin oluşturulduğu yani müşteri memnuniyetinin kazanılacağı bir süreç çalışmasının başlatılmasını zorunlu kılmıştır. Otomatik sıkı geçme bağlantıları ile kam mili üretimi çalışmasının başlatılma fikri, sıfır hata ile üretim yapabilme, ağırlık azaltma ve özgün montajlı kam mili üretim sistemine sahip olma düşünceleri ile ortaya çıkmıştır. Çalışmada, kam mili üzerinde yer alan montaj bileşenleri arasındaki bağlantı kuvvetleri incelenmek istenmiştir. Bu kapsamda, otomasyon sisteminin aktif bir şekilde kullanıldığı ve Türkiye'de tek uygulama olan kam mili montajlama sistemi aracılığıyla deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Daha önce yapılan kam mili montajlama çalışmaları, talaşlı imalat işlemlerinin birçoğunu ortadan kaldırmış ve malzeme, enerji, işgücü gibi konularda verimlilik artışları sağlamıştır. Dıştan genişletme yöntemi ile üretilen kam mili çalışması sayesinde, varolan üretim problemleri azaltılmış, kalite seviyesi artırılmış, otomasyon ile üretim süreleri azaltılmış ve dolayısıyla kapasite artışı sağlanmıştır. Bu montajlama tekniğinin birçok kam miline uygulanabilir yapıda olması, seri üretim hedefi için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bunların yanında, gerçekleştirilen faaliyetler ile Ar-Ge kültürünün gelişmesi ve montajlı kam milleri hakkında deneyimlerin kazanılması gibi fırsatlar oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Producing high quality products, producing in high capacity and low cost for parts have became a necessity to take place in sector due to the production is done by taking into consideration customer satisfaction nowadays. In addition, usage of modern technology in production of camshafts having an important mission in engine and acting valve mechanism to open and close has constituted serious competitive environments. This situation forces to a process study providing cost, capacity and quality efficiencies by manufacturing camshafts with automation. Idea of studies for camshaft production with tight fitting connections has appeared due to thoughts of performing production with zero defects, decreasing weight and having an original camshaft production system. In the study, it is wanted to examine connection forces between assembled parts on the camshaft. By means of the study, empirical studies were performed thanks to camshaft assembling system using automation system actively and being first application in Turkey. Earlier studies about assembling of camshafts have eliminated many of the machining process and provided increase of efficiency issues such as material, energy and labor. Eliminating current problems, decreasing process time by automation and so increasing capacity rate were obtained thanks to camshaft production study by method of expanding outer diameter. The new camshaft assembling system has a structure in flexible and adaptable to many camshaft types instantly provides great advantage to goal of mass production. Furthermore, chances for developing culture of R&D and acquisition of experiences about assembled camshafts had come into existence by the studies.