Karayün Fay Zonu'nun geometrisi ve kinematiği (Sivas, Türkiye)
Geometry and kinematics of Karayun Fault Zone (Si̇vas, Turkey)
  1. Tez No: 430152
  2. Yazar: FURKAN BİROL
  3. Danışmanlar: PROF. KAAN ŞEVKİ KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Sivas Tersiyer Havzasında yer alan Karayün Fay Zonu'nun geometrisi, kinematiği, yaşı ortaya konulmuştur. İnceleme alanı Sivas il merkezine yaklaşık 26 km uzaklıkta bulunan Karayün köyü civarındadır. Çalışma alanının temel kayaları Hafik formasyonu içerisinde yer almaktadır. Bunun üzerine faklı konumlarda Karayün formasyonu ve Eğribucak formasyonu gelmektedir. Bu ikilinin üzerine ise Karacaören formasyonu gelmektedir. Yörede yapılan çalışmalarda Karayün formasyonu ve Eğribucak formasyonunun eş yaşlı iki mini basen olduğu gözlenmiştir. Bu yapıları Eğribucak mini baseni ve Karayün mini baseni olarak incelemek, çalışma anlıdaki deformasyonu daha iyi anlamamıza katkı sağlamaktadır. Ringenbach ve diğ. (2013), tuz tektoniği yapılarının Sivas Havzası'nda çok iyi örneklerinin gözlendiğini ve bölgenin bu anlamda Dünyanın en iyi açık hava müzelerinden biri olduğunu düşünmektedirler. İnceleme alanındaki birçok yapı, tuz tektoniği ile yakından ilişkilidir. İnceleme alanında tuz tektoniğinin farklı deformasyon türlerinden örneklerine rastlanmıştır. Bu çalışmada Karayün Fay Zonu'nun sağ yönlü doğrultu atımlı fay olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu fay bölgede hâkim olan KD – GB yönlü bir sıkışma sonucunda oluştuğu tespit edilmiş ve bu fayın asal gerilme eksenleri hesaplanmıştır. Ayrıca inceleme alanının Eğribucak bölgesindeki eklemlerin bir eklem seti oluşturduğu belirlenmiştir. Bu eklemlerden bir kısmının Sivas havzasındaki kısalma ile bir kısmının ise bölgedeki tuz yükselimi sonucu oluştuğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Geometry, kinematic and age of Karayun Fault Zone have been introduced which is at Sivas Tersiyer basin. The work area is around Karayun Village where is about 26 km away from Sivas downtown. Work area's basic rocks starts with Hafik formation. Karayun formation and Egribucak formation is on these basic rocks in different positions. Karacaören formation is on these two formation. There are two minicontemporaneous basin which is Karayun formation and Eğribucak formation in the location. Reviewing Eğribucak mini basin and Karayun small basin seperately contribute the deformation of the work area. Ringenbach ve diğ. (2013), They says that Sivas Basin in Central Anatolia is possibly the world's finest open-air museum of salt tectonics structures. Lots of structures are so close related with salt tectonic which they are in the work area. Discovered that different type formation examples of salt tectonic. We figured out Karayun Fault Zone is right directed strike slip fault. It's observed that this fault is the result of NE-SW directions squeezes and calculated that principal stress axis of this fault. Furthermore, the joints had created a joint set at Eğribucak location. Some of this joints set part is from Sivas basin's contraction and the other part is salt elevation.