Nevrotik yapılı hastaların ve ailelerinin borderline yapılı hastaların ve ailelerinin kişilik özellikleri ve aile ilişkilerinin birbirine ve kontrol grubuna göre kıyaslanması
Comparison of the neurotic structural patients and their families with the borderline structural patients and their families for the personality features and familial relations according to each other and the control group
- Tez No: 225231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri polikliniğine başvuran ve nevrotik kişilik organizasyonu içerisinde değerlendirilen hastalar ve onların ebeveynleri ile kontrol grubu oluşturularak 2006-2007 yılında yürütülmüştür. Çalışmada nevrotik yapılı hastalar ve aileleri ile borderline yapılı hastalar ve ailelerinin kişilik özellikleri ve aile ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmaya 31 nevrotik yapılı hasta ile 31 sağlıklı kontrol, nevrotik yapılı hastaların 53 ebeveyni ile sağlıklı kontrollerin 49 ebeveyni alındı.Hasta ve kontrol grubuna Sosyodemografik Veri Formu, Beck Depresyon Ölçeği, MMPI, Durumluk-Sürekli kaygı Envanteri, Aile Değerlendirme Ölçeği, Sheehan Yeti yitimi Ölçeği, SCID I ve SCID II uygulandı.Hasta ve kontrollerin ebeveynlerine ise sosyo-demografik veri formu, RİDKÖÖ, ADÖ, MMPI, SCID I ve SCID II uygulandı. Bulgular ki-kare testi ve t-testi uygulanarak değerlendirildi.Elde edilen veriler aynı klinikte 2002-2003 yıllarında borderline hasta ve aileleriyle yapılan çalışmanın verileriyle kıyaslandı.Kıyaslama ve değerlendirme 2 ayrı grup üzerinden yapıldı. İlk grup hasta grubu olup nevrotik ve borderline yapılı hastalar ile kontroller arasında, ikinci grup aileler grubu olup, burada ilk grubun ebeveynleri arasında kıyaslama ve değerlendirme yapıldı.Araştırma sonucunda hasta grubunda aile grubuna göre daha çok anlamlı sonuçlar elde edildi.Hasta grubunda, nevroz ve kontrol grubu, borderline grubuna göre kıyaslanınca benzer sayıda ve daha çok anlamlı sonuç elde edildi. Nevroz ve kontrol grubu birbirine göre kıyaslandığında daha düşük sayıda anlamlı sonuç elde edildi.Aile grubunda gruplar arasındaki anlamlı farklar birbirine yakın sayıda olsada, en az farklılık nevroz ebeveynleri ile kontrol ebeveynleri arasında idi.Elde edilen bulgular genel olarak daha önce yapılmış çalışmalar ve kuramsal açıklamalar ile uyumluydu.
Özet (Çeviri)
This study which is occured in 2006-2007 period, done among the patients of neurotic personality organisation that applied to the İstanbul Medical Faculty Psychiatry policlinic with the control group of their parents. Within this study We aimed to evaluate the personality features and family relations of the neurotic structural patients and their families with borderline structural patients and their families.31 neurotic structural patients with 31 healthy control group and 53 parents of neurotic structural patients with 49 parents of healthy control group has been accepted to the study.Sociodemographic data form, beck's depression scale, MMPI, Case-Continue Worry Width, Family Evaluation Scale, Sheehan Skill Loss Scale, SCID I and SCID II applicated to the Patient and Control groups.Sociodemographic Data Form, RİDKÖÖ, ADÖ,MMPI, SCID I and SCID II applicated to the parents of patient and control groups. Results have been evaluated by Ki-square and t-test.Datas received by this study compared with the datas of the study done by borderline patients and their families at the same clinic in 2002-2003.Evaluation and comparison done by the 2 different groups. First group is the patient group which has been in between neurotic and borderline structural patients with contol group and the second group is the familial group and in this group it has been compared and evaluated with the first group's families.At the end of the study, consequently, the results have been meaningful in the patient group than the familial group.İn comparison with the borderline group, at least in similar numbers and more meaningful results has been found out with the neurosis and control groups in the patients group.There was, no matter the meaningful differences are very near to each other in numbers, the minimum differences in between neurosis's parents and control's parents.Consequent results were proper in general to the studies and theoretical explanations whic have been done before.