Farklı yapılara sahip binalardaki akış yapılarının sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of flow structure of the buildings in different structures
- Tez No: 430151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FERTELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, farklı bina modelleri üzerindeki rüzgâr etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde tekli bina modeli ile farklı ara mesafelerde ikili, üçlü ve dörtlü bina modelleri etrafındaki akış alanları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise tekli bina modeli için, farklı rüzgâr yönleri (15°, 30°, 45°) ve farklı çatı eğimlerinde (15°, 30°, 45°) bina üzerindeki rüzgâr etkileri incelenmiştir. Bina modelleri etrafındaki akış alanları üç boyutlu ve zamandan bağımsız olarak FLUENT paket programı ile hesaplanmıştır. Sayısal çözümlemede Sivas ili için atmosferik sınır tabaka hız profili oluşturulmuş ve RNG k-ɛ türbülans modeli kullanılmıştır. Analizler sonucunda akım çizgileri, hız vektörleri, ortalama hız ve türbülans kinetik enerji dağılımları ile model yüzeylerinde ortalama basınç katsayısı dağılımları hesaplanmıştır. Çoklu binalarda binalar arası mesafenin akış alanı ve basınç katsayılarına etkisi, kritik rüzgâr açısı ve kritik çatı eğimleri tek bina için belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of wind on the different building models were investigated. In the first part of the study, with a single building model, flow fields around single, double, triple and quadruple models with different distances were examined. In the second part of the study, in different wind directions (15°, 30°, 45°) and different roof pitches (15°, 30°, 45°) the effects of wind on buildings were examined for a single building model. Flow fields around building models are calculated by FLUENT software package in three dimension and independent of time. In numerical analysis the atmospheric boundary layer velocity profile was created for Sivas province and RNG k-ɛ turbulence model was used. As a result of analysis, streamlines, velocity vectors, mean velocity and turbulence kinetic energy distribution and mean pressure coefficient the patterns of models were calculated. In multiple buildings, flow field of distance between buildings and the impact on the pressure coefficients, critical wind angle and critical roof slopes have been determined for a single building.