Türkiye'de sinema-tv eğitiminin topluma etkisi, amaçları, sorunları
Effects to public, purposes and problems of cinema and tv education in Turkey
- Tez No: 43016
- Danışmanlar: PROF. SAMİ ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne ve Görüntü Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
54 Türkiye sinemayla 1896 yılında tanıştı. Ülkemizde 1917 yılından beri Türk sinemacılar film çekiyorlar. Bu tarihlere karşın 1975 yılına gelinceye kadar bağımsız bir sinema televizyon okulu yok. Bu tarihte Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-Tv Enstitüsü'nde başlayan eğitim, 1977 Dokuz Eylül Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi ve 1983 Marmara Üniversitesi Sinema-Tv bölümleriyle devam etti. bu gün 7 üniversitenin 5 bölümüyle 2 yüksek okulunda ayrıca sinema-tv dersleri var. ilk eğitim kurumu olan Sinema-tv Enstitüsü eğitim amacını, Türk sinema ve televizyonunda eksikliği duyulan teknik eleman ve sanat adamı boşluğunu doldurmak olarak açıkladı ve açılan diğer okullara örnek oldu. Sinema-Tv eğitimindeki en önemli iki sorun, pahalı olan uygulamalı eğitim nedeniyle mali ve teknik olanaksızlıklar ve okullara olan aşırı öğrenci talebidir. Ancak Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Tv Bölümü, sinema ve televizyon alanında, Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema-Tv Bölümü televizyon alanında eğitim için gerekli teknik alt yapıya sahiptir. Sinema-Tv Bölümü mezunları, Türk sinema televizyon sektöründe kendilerine ait bir yer edinmeye başlamışlardır. Bu yer eğitim gördükleri okulun programı ve teknik olanakları ile, kendi yetenekleri doğrultusunda farklılık göstermektedir. Statik olmayan, çağın hızlı değişimini gözönüne alarak hazırlanan eğitim programları ve uygulamalı eğitim sayesinde sektördeki çalışan sayısının hızla artacağı görüşün deyim.
Özet (Çeviri)
- 55 - SUMMARY Türkiye became acquainted with movies in the year 1896. Turkish movie makers have been shooting films in the nation since 1917. Inspite of these dates independent school tor the study of Film making and Television was not established untill 1975. At vvhich date film making education started at Mimar Sinan University Turkish Film and Television Institute and continued in 1977 at Film - Tv Sections of Dokuz Eylül University, and in 1983 furthered in Marmara University School of Film making, Television. Today study of Film-Tv are available in 5 departments and 2 colleges of 7 universities. The first educational establishment; Turkish Film and Television Institute, announced that their aim was to fiil the noticeaby vacant spaces of technical men and craftmen in the trade, seting the standards for other schools to follow. Excessive student demand on schools and financial & technical impossibilities involved in applied education of the arts are the two most important problems in the proper education of Film-TV field. Hovvever, Mimar Sinan University School of Arts, in the field of television and movies and- Anadolu University School of Communication, in the field of television, have the required technical foundations for education in these fields. Graduates of these fields have started to establish their posts in the Turkish film and television sectors. These posts however differ from education programme and facilities presented to them in school and their own skills. l believe that there would be a rapid increase in the number of people vvorking in this field should the educational programme and applied education were non-static and were prepared taking the rapidly changing age into consideration.- 55 - SUMMARY Türkiye became acquainted with movies in the year 1896. Turkish movie makers have been shooting films in the nation since 1917. Inspite of these dates independent school for the study of Film making and Television was not established untill 1975. At which date film making education started at Mimar Sinan University Turkish Film and Television Institute and continued in 1977 at Film - Tv Sections of Dokuz Eylul University, and in 1983 furthered in Marmara University School of Film making, Television. Today study of Film-Tv are available in 5 departments and 2 colleges of 7 universities. The first educational establishment; Turkish Film and Television Institute, announced that their aim was to fill the noticeaby vacant spaces of technical men arid craftmen in the trade, seting the standards for other schools to follow. Excessive student demand on schools and financial & technical impossibilities involved in applied education of the arts are the two most important problems in the proper education of Film-TV field. However, Mimar Sinan University School of Arts, in the field of television and movies and- Anadolu University School of Communication, in the field of television, have the required technical foundations for education in these fields. Graduates of these fields have started to establish their posts in the Turkish film and television sectors. These posts however differ from education programme and facilities presented to them in school and their own skills. I believe that there would be a rapid increase in the number of people working in this field should the educational programme and applied education were non-static and were prepared taking the rapidly changing age into consideration.