1800 MHz manyetik alanın sıçanlarda kolon mikroflorası ve patolojisi üzerine etkileri ile kolondaki bazı gen mutasyonlarının belirlenmesi
Effects of 1800 MHz magnetic field on colon microflora and pathology in rats and determination of certain gene mutation in colon
  1. Tez No: 430161
  2. Yazar: EZGİ ECE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DAYIOĞLU, YRD. DOÇ. DR. SAADET ÇELİKÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1800 MHz manyetik alanın sıçanlarda kolonda Bacteroides ve Fusobacterium miktarları ve kolon patolojisi üzerine etkileri ile kolondaki KRAS ve p53 gen mutasyonlarının belirlenmesidir. Çalışmada kontrol, sham, elektromanyetik alan (EMA) uygulanan grup olmak üzere üç grup hazırlandı. 1800 MHz RF (radyofrekans) radyasyonu oluşturmak için bir elektromanyetik enerji jeneratörü kullanıldı. EMA grubundaki sıçanlar 12 hafta boyunca günde 45 dk (7 gün/hafta) elektromanyetik alana maruz kaldılar. Kontrol ve sham grupları arasında histopatolojik olarak fark gözlenmedi. EMA grubunda mukoza epitelinde aşınma ve yer yer dökülmeler gözlendi. Bez yapısı bozulmuştu ve mukozada ödem ve inflamatuvar hücre infiltrasyonu gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine effects of 1800 MHz magnetic field on the amout of colonic Bacteroides and Fusobacterium and colon histopathology in rats and the determination of kirsten rat sarcoma (KRAS) and p53 gene mutations in colon. Three groups were prepared in this study as control, sham and electromagnetic field (EMF) applied group. 1800 MHz RF (radiofrequency) radiation is produced by using an electromagnetic energy generator. The EMF group rats were exposed to electromagnetic field for 12 weeks as 45 minutes per day. No any difference was observed histopathologically between control and sham groups. Mucus epithelial erosions and partial losses were observed in EMF group. The corrupted gland structure, the mucosal edema and the inflammatory cell infiltration were observed. The amout of collagen was increased and fibrosis detected in EMF group.