Yüzey baskılanmış adsorban madde kullanılarak bazı eser elementlerin zenginleştirilmesi ve HR-CS-AAS ile tayini
Preconcentration of some trace elements using surface imprinted solid phases and determination with HR-CS-AAS
  1. Tez No: 430163
  2. Yazar: KÜBRA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN MURAT KALFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, yüzey baskılama metodu kullanılarak yeni adsorbanlar sentezlenmiştir. Cu(II) baskılanmış çok duvarlı karbon nanotüp (ÇDKNT) (Cu(II)-BÇDKNT) ve Co(II) baskılanmış aktif karbon (Co(II)-BAK) adsorbanı katı faz özütleme yönteminde katı faz olarak kullanılmıştır. Zenginleştirilme işleminden sonra Cu(II) ve Co(II) iyonları HR-CS-AAS ile tayin edilmiştir. Her iki metal için de ayrı ayrı en uygun pH ve geri alma çözeltisi cinsi ve derişimi, çözelti hacmi, akış hızı, kapasite, seçicilik vb. parametrelerin geri kazanım verimine etkisi araştırılmıştır. Cu(II) iyonları için; pH 5, akış hızı 6 mL/min, çözelti hacmi 200 mL, kapasite 270,3 mg/g ve baskılanmamış adsorbanın kapasitesi 14,3 mg/g bulunmuştur. Co(II) için aynı parametreler sırasıyla; 7, 2 mL/min, 150 mL, 833,3 mg/g ve 188,7 mg/g olarak bulunmuştur. Belirlenen en uygun deney koşulları altında Cu(II) ve Co(II) için tayin sınırları (LOD) sırasıyla 0,068 μg/L ve 0,066 μg/L ve zenginleştirme faktörleri 40 ve 30 olarak bulunmuştur. Geliştirilen yöntemin doğruluğunu kontrol etmek için, belgeli referans madde analizi ve su örnekleri ile gerçek numune analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the new sorbents have been synthesized using surface imprinting method. Cu(II) imprinted multi-walled carbon nanotubes (MWCNTs) (Cu(II)-IMWCNT) and Co(II) imprinted activated carbon (Co(II)-IAC) were used as solid phases in the solid phase extraction method. After the preconcentration procedure Co(II) and Cu(II) ions were determined by HR-CS-AAS. The effects of the optimum parameters on the recovery for both of Cu(II) and Co(II) such as pH, eluent type and concentration, flow rate, sample volume, capacity, selectivity etc. were investigated. For Cu(II) ions some of parameters which were found pH of 5, a flow rate of 6 mL/ min, the samples volume of 200 mL, capacity of imprinted solid phase 270.3 mg/g and capacity of non-imprinted solid phase 14.3 mg/g. For Co(II) ions, respectively, the same parameters; 7, 2 mL/min, 150 mL, 833.3 mg/g and 188.7 mg/g were found. Under the optimum experimental conditions, the detection limits (LOD) and preconcentration factors for Cu(II) and Co(II) were found to be 0.068 μg/L and 0.066 μg/L; 40 and 30, respectively. In order to check the accuracy of the developed method, analysis of certified reference material and the real water sample were performed.