Melamin teşhisine yönelik moleküler baskılanmış magnetik membranların sentezi
Preperation of molecularly imprinted magnetic membranes for diagnosis of melamine
  1. Tez No: 430180
  2. Yazar: GÖKHAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, sulu çözeltide insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahip melaminin önderiştirilmesi ve belirlenmesi için, non-kovalent moleküler baskılama yöntemi (MIP) ile Poli(vinil alkol-co-etilen) (PVAE) kullanarak, melamin baskılanmış magnetik membranların hazırlanmasıdır. PVAE bir dağılma fazında jelleşme tekniğiyle hazırlanmıştır. Membranlara, manyetik özellik kazandırmak için, Massart yöntemi ile hazırlanan Fe3O4 partiküllerin, jel polimerin içine homojen bir şekilde dağılımı sağlanmıştır. Son olarak, kalıp melamin molekül (2,4,6-triamino 1,3,5-triazine) polimerizasyon ortamına katılmıştır. Hazırlanan melamin baskılanmış magnetik polimer, petrilere yayılarak film membranların oluşması sağlanmıştır. Elde edilen film membranlar, 0,5 cm çapında parçalara kesilerek, sulu ortamdan melaminin ön-deriştirme ve tanımlama çalışmalarında kullanılmıştır. Yüzey morfolojilerin aydınlatılması için Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanılmıştır. Hazırlanan magnetik membranların manyetizma özellikleri, (VSM) ile ölçülmüştür. Deneylerden elde edilen bazı bulgular aşağıda rapor edilmiştir: Absorpsiyon ölçümleri UV spektrofotometrede 233 nm dalga boyunda ölçülmüştür. Melamin baskılanmış polimerler (MIP) ve baskılanmamış polimerler (NIP) ile maksimum melamin tutunması pH 5,0 de sırasıyla 308,8 µg melamin/g polimer ve 14,8 µg melamin/g polimer olarak gözlenmiştir. MIP ler yarışmacı ajan olarak kullanılan kromazine karşı da incelenmiş ve 89 µg kromazin/g polimer sonucu görülmüştür. Oluşturulan membranların desorpsiyonu 1M NaCI çözeltisi ile kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Melamin baskılanmış magnetik membranların özelliklerini değiştirmeden defalarca kullanıldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to prepare melamine imprinted magnetic membrane with non-covalent molecular imprinting (MIP) method by using poly(vinyl alcohol-co-ethylene) (PVAE) for preconcentration and determination of melamine, having negative effects on people health, in a solution. PVAE was prepared by gelling techniques in a dispersed phase. For imparting magnetic properties to membranes, Fe3O4 particles prepared by the Massart method was distributed homogeneously into the polymer gel. Finally, template melamine molecules (2,4,6-triamino 1,3,5-triazine) were added into polymerization medium. Prepared melamine imprinted magnetic polymer was poured onto petri dishes to obtain film membrane. The obtained film membranes were cutted into 0.5 cm pieces in diameter for studies of preconcentration and determination of melamine in solution. Scanning Electron Microscope (SEM) was used. For elucidation of the surface morphology The magnetism characteristics of prepared membranes were measured with Vibrating Sample Magnetometer (VSM). Some of the results obtained from the experiments are reported below: UV absorption measurements were conducted in a spectrophotometer at 233 nm. Maximum melamin adsorption with melamine imprinted polymers (MIP) and non-imprinted polymers was observed at pH 5.0 as 308,8 µg melamine/g polymer. and 14,8 µg melamin/g polimer, respectively. The use of melamine imprinted membranes was tested against to cyromazine as an competitor agent, as well, and maximum cyromazine adsorption with 89 µg cyromazine /g polymer was observed. The desorption of prepared membranes was carried out in an easy and fast way with with 1 M NaCl solution. It was observed that melamine imprinted magnetic membranes were several times without losing their properties.