Çıyanın farklı vücut kısımlarından orjinal yapı korunarak biyoteknolojik uygulamalar için iki ve üç boyutlu nano kitin üretimi
Two and three dimensional chitin extraction from centipede body parts by keeping the original shape of the raw material for biotechnological applications
  1. Tez No: 430179
  2. Yazar: ESRA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Daha önceki çalışmalarda izole edilen kitinler toz ya da granül haldedir. Literatür taraması sonucu sadece süngerlere ait birkaç türden ve bir böcekten üç boyutlu kitin izole edildiği görülmüştür. Mevcut çalışmada ise bir canlının (çıyanın) farklı vücut kısımlarından (anten, kafa, kıskaç, boyun, gövde, ayak ve kuyruk) orijinal yapı ve şekli koruyarak iki ve üç boyutlu kitin örnekleri elde edilmiştir. Bu kitinlerin fizikokimyasal özellikleri FT-IR, TGA, SEM ve XRD analizleri ile belirlenmiştir. Yine daha önceki çalışmalarda, kitinin fizikokimyasal özelliklerinin kaynağa göre değiştiği ortaya konmuştur. Mevcut çalışmada ise bir organizmanın farklı vücut kısımlarından aynı metod ile yapı ve şekil korunarak elde edilen kitinlerin fizikokimyasal özelliklerinin (kristalinite, termal kararlılık ve yüzey morfolojisi) kaynağa göre önemli değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. Diğer yandan çıyanın farklı vücut kısımlarından izole edilen kitinlerin lizozim adsorpsiyon kapasitelerinde farklılık olup olmadığı da araştırılmıştır. Çıyanın farklı vücut kısımlarından aynı metod ile elde edilen kitinlerin lizozim adsorpsiyon kapasitelerinde oldukça önemli farklılıklar olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak bu tez çalışmasında, bir canlının farklı vücut kısımlarından izole edilen kitinlerin fizikokimyasal özelliklerinin de farklı olduğu ve bu farklılığın da uygulama alanını oldukça etkilediği ortaya konmuştur. Bu çalışma ileriye yönelik, farklı organizmalardan daha farklı şekiller ve fizikokimyasal özelliklere sahip kitinlerin elde edilmesine olanak sağlayacak ve elde edilecek iki ve üç boyutlu bu örnekler biyoteknoloji alanına yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.
Özet (Çeviri)
In earlier studies, the isolated chitin is in powder or granule form. In literature, only few studies can be seen about three dimensional chitin production from sponges and insect. In present study two and three dimensional chitin was isolated from different body parts (antennae, head, forcipule, collum, trunk, trunk legs and last pair of legs)of centipedes by keeping the original structure and shape. Isolated chitins were physicchemically characterized via FT-IR, TGA, XRD and SEM analysis. In previous studies it was revealed that physicochemical properties of chitin varies according to the source. In present study chitin was isolated from different body parts of organism using the same method and keeping the original shape and structure and big differences were observed among chitin obtained from each separate body parts in terms of physicochemical characterizations. On the other hand, it was also investigated whether the chitins isolated from different body parts of centipede have differences in their adsorption capacities of lysozyme. Significant differences were observed in the adsorption capacities by chitin isolated from different body parts of centipede using the same isolation method. In this study it was revealed that the chitin isolated from different body parts of centipedes is physicochemically different and has been shown that these physicocehmically different chitins greatly has influence the application areas. In addition, this study will also allow the isolation of two and three dimensional chitin with different physicochemical properties from different organisms and this two and three dimensional samples will bring a new perspective in area of biotechnology.