Orman amenajman planları kullanılarak ormanların zamansal değişiminin incelenmesi: olur şefliği örneği
Analysis of temporal changes using forest management plan: The sample of olur forest enterprise
  1. Tez No: 430189
  2. Yazar: MÜNİRE YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü Oltu Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Olur Orman İşletme Şefliğinin 1998 ve 2015 yılı amenajman plan verileri kullanılarak orman alanlarında meydana gelen zamansal değişim ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında Olur Orman İşletme Şefliğine ilişkin 1998 ve 2015 amenajman planları plan yapım aşamasında CBS ortamında hazırlanmıştır. Bu suretle konumsal veri tabanı hazırlanan iki döneme ilişkin veriler tablolar ve grafiklerle desteklenerek karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Bu araştırmanın amacı; 1998 ve 2015 planlarındaki arazi kullanım sınıfları, orman fonksiyonları, meşcere tipleri, bonitet, kapalılık, yaş ve çağ sınıflarında meydana gelen zamansal değişimin alan, servet, artım bakımından ortaya konulmasıdır. Ormanlık alan, 1998 planında tek işletme sınıfına ayrılmışken 2015 planında 7 işletme sınıfına ayrılmıştır. 1998 ve 2015 yılı verileri karşılaştırıldığında; ormanlık alanların arttığı, ormansız alanların ise azaldığı tespit edilmiştir. Verimli orman alanlarının da 1998'den 2015'e kadar arttığı görülmektedir. Bu durum ormanın servet ve artımının da artmasına neden olmuştur. Orman alanlarının ve servetinin artmasının bir sonucu olarak da karbon depolama kapasitesinin de yükseldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, temporal changes in forest areas has been carried out by means of using planning data from 1998 and 2015 of Olur Forest Eneterprise under the Oltu Forest Management Directorate. 1998 and 2015 management plans of Olur Forest Enterprise have been prepared in GIS environment. The data of two periods were compared using by tables and graphs. The aim of this study is to reveal the temporal changes which of area, volume and increment, in land use classes, forest functions, stand types, sites, crown closure, age and development stages. While the forest areas devoted to a single planning unit in 1998 plan, is divided into seven planning units in the 2015 plan. Compared with 1998 and 2015 plans; it was determined that forest area was increased but the deforested area was decreased. Productive forest area has increased from 1998 until 2015. Hence volume and increment of forest has increased. As a result of the increased volume and area of the forest, carbon storage capacity has been increased.