Yer altı suyu kaynaklı ısı pompası ile örnek mekân ısıtılması
Heating of a model place with the groundwater heat pump
- Tez No: 430193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Erzincan ilinde 80 m² taban alanına sahip örnek bir mekân, yer altı suyu kaynaklı ısı pompası (YASKIP) ile ısıtılmıştır. Deneysel olarak incelenen bu uygulamada, ısı pompasının ve tüm sistemin enerji ve performans analizi yapılmıştır. Evaporatör su debisi, kondenser su debisi ve fan-coil cihazlarının hava debileri belirli değerlerde sabit tutulmuştur. Bu parametrelerden oluşan 9 farklı koşulda ölçüm yapılmıştır. En yüksek verimin elde edildiği koşulda, ısı pompasının performans katsayısı (COPıp) ve tüm sistemin performans katsayısı (COPsis) sırasıyla 4,27 ve 2,92 bulunmuştur. Bu koşulda kondenserden atılan ortalama ısı miktarı ise 14,34 kW olarak hesaplanmıştır. Yer altı suyu kalitesi ve sıcaklığı önemli bir ölçüt olan YASKIP sisteminin Erzincan ili için uygulanabilir olduğu görülmüştür. Konvansiyonel ısıtma sistemlerine alternatif olarak kullanılabilinen ısı pompası sistemlerinin; daha verimli, ekonomik, çevre dostu ve ergonomik olduğu bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a place with a floor area of 80 m² in Erzincan was heated by the groundwater heat pump (GWHP). In this application experimentally investigated, energy and performance analysis of the heat pump and the entire system were performed. Evaporator water flow, Condenser water flow and air flows of fan-coil devices was fixed at certain values. The measurements have been made under 9 different conditions consisting of these parameters. In the condition which the highest yield is obtained, performance coefficients of the heat pump (COPhp) and the system (COPsys) were determined 4,27 and 2,92, respectively. In this condition, the average amount of heat discharged from the condenser was calculated to be 14,34 kW. Groundwater quality and temperature is an important criterion of the GWHP system was found to applicable to Erzincan. The heat pump systems can be used as alternative to conventional heating systems; more efficient, economical, environmentally friendly and are known to be ergonomic.