Measurement and evaluation systems in some selected turkish higher education universities
Türkiye'de seçilmiş bazı üniversitelerin ölçme ve değerlendirme sistemleri
- Tez No: 430197
- Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH SAKALLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Türkiye'deki üniversitelerde mutlak değerlendirme ve bağıl değerlendirme sistemleri kullanılmaktadır. Her Üniversitenin değerlendirme sistemi ile ilgili yönergesi bulunmaktadır. Bu değerlendirme sistemleri bazı farkılıklarla uygulanmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'deki 10 farklı üniversitenin değerlendirme sistemleri ve Çukurova üniversitesinde verilen 5 farklı dersin notları ele alınarak bu farklılıklar üzerinde durulmuştur. Ders notların ve değerlendirmeye alınan notlar normallik uyum tesi uygulanmıştır. Ayrıca, Yök'ün dönüşüm tablosu kullanılmış. Çalışmada ele alınan üniversitenin yüzlük not sistemindeki değerlendirmelerle karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre genelde Yök'ün dönüşüm tablosundaki değerlendirmeye daha uygun değerlendirme sonuçlarının Çukurova Üniversitesi'ndeki değerlendirme sistemi olduğu görülmüştür. Veri Microsoft Excel 2007 ve SPSS 15.0 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Seçilmiş üniversitelerdeki bağıl değerlendirme yönergelerine göre veri Excel kullanılarak değerledirme yapılmıştır . Sonrasında, Excel'de bulunan sonuçlar Spss programında Tanımlayıcı İstatistikler, Normallik Testleri ve Histogram grafikleri gibi araçlar kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçları veri setlerinde gösterilmiştir. Normallik testlerinde, çoğu anlamlılık değeri 0,05'ten daha büyük olarak elde edilmiştir. Bu nedenle, birkaç değişken haricinde değişkenlerimizin dağılımı normal dağılım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Absolute and relative evaluation systems of Turkish universities are used. Relative evaluation and the related regulations are presented. In this evaluation system, some differences are implemented. In this study, differences between evaluation systems of 10 different Turkish universities and 5 different courses in Çukurova University were focused. The normality tests for course scores and the evaluated scores are tested . Furthermore, HEC' transformation table was used and it was compared with the results of hundred point scale in our study. According to the results, Çukurova University evaluation system is the best equivalent. Then the researcher analized the data in the area of Microsoft office Excel 2007 and Spss 15.0 package. According to the relative evaluation regulations of the selected universities the data was calculated in Excel. Furthermore, the results, found in the area of Excel, were analized in the area of Spss to run Descriptive statistics, Normality tests, and histograms. The results are illustrated in data sets. İn the normality tests, we found that most of the“Sig.”Values are greater than .05 . Therefore, our variables are normallydistributed except few variables.