Genetic mapping in almond using 'Gülcan-2 x Lauranne' and 'Guara x Nurlu' F1 populations by SSR markers
Bademde Gülcan-2 x Lauranne ve Guara x Nurlu F1 populasyonları kullanılarak SSR markörlerı İle genetık haritalaması
  1. Tez No: 430198
  2. Yazar: AIBIBULA PAIZILA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Literatürde bademde bugüne kadar yayımlanan bir kaç tane SSR (Basit Dizi Tekrarları) tabanlı genetik haritalar bulunmaktadır. Ama, bu haritalardaki SSR markör sayısı yeterli değildir. Bu çalışmanın amacı Gülcan-2 x Lauranne' ve 'Guara x Nurlu' F1 populasyonlarını kullanarak bademde SSR makörleri ile iyi bir genetik harita oluşturmaktadır. Bu çalışmada farklı Prunus türlerinde geliştirilen toplamda 275 SSR primeri her iki populasyonda da test edilmiştir. Gülcan-2 x Lauranne' populasyonunda 175 SSR lokusu açılım gostermiş ve 162 SSR lokusu 8 bağlantı grubu üzerinde haritalanmıştır. Toplam harita uzunluğu 514.6 cM ve markörler arasındaki ortalama uzaklık 3.2 cM olarak belirlenmiştir. Bağlantı gruplarının ortalama uzunluğu 40,1 cM (LG6) ile 84.6 cM (LG1) arasında değişmiştir. Bağlantı gruplarındaki markör sayısı 12 (LG6) ile 29 adet (LG2) arasında değişmiştir. 'Guara x Nurlu' populasyonunda ise 159 markör açılım göstermiş ve 153 SSR lokusu haritalanmıştır. Toplam harita uzunluğu 493.9 cM ve markörler arasındaki ortalama uzaklık 3.2 cM olarak belirlenmiştir. Bağlantı gruplarının uzunluğu 49.8 cM (LG5) ile 85.1 cM (LG1) arasında değişmiş ve ortalamas LG uzunluğu 64.1 cM olmuştur. Bağlantı gruplarındaki markör sayısı 15 (LG4) ile 25 adet (LG2) arasında değişmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada bademde iki adet F1 populasyonunda SSR markör esaslı ebeveyn genetik haritaları ile birlikte populasyon haritaları da oluşturulmuştur. Bu genetik haritalar ekonomik öneme sahip fenotipik karakterlerin QTL (Kantitatif Özellik Lokusları) analizlerinde kullanılabilecek ve böylece ileride bademde yapılacak çeşit ıslah programlarında marköre dayalı seleksiyon (MAS) yapmak üzere DNA markörleri geliştirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
There are several SSR (simple sequence reepat) based genetic linkage maps in almond in the literature. However, they have inadequate number of markers. The objective of this study was to construct well saturated, SSR-based genetic linkage maps using 'Gülcan-2 x Lauranne' and 'Guara x Nurlu' F1 populations in almond. A total of 275 SSR primer pairs selected from the previous studies from various Prunus species were tested in both populations. A total of 175 SSR loci segregated in 'Gülcan-2 x Lauranne' population and 162 SSR loci were mapped into eight linkage groups. The total map length was 514.6 cM, with an average marker density of 3.2 cM. The LG lengths varied from 40.1 cM (LG6) to 84.6 cM (LG1). The number of markers in eight LGs changed between 12 (LG6) and 29 (LG2). In 'Guara x Nurlu' population, 159 markers segregated and 153 SSR loci were mapped. The total map length was 493.9 cM with an average marker distance of 3.2 cM. The LG lengths varied from 49.8 cM (LG5) to 85.1 cM (LG1), and the average length was 64.1 cM. The number of markers changed between 15 (LG4) and 25 (LG2). In conclusion, individual parental maps and consensus SSR-based genetic linkage maps in almond were constructed in two F1 populations in this study. The maps can be used in QTL (Quantitative Trait Loci) analysis of economically important phenotypic characters in almond, and this may provide linked DNA markers for marker assisted selection (MAS) in cultivar breeding programs in the future.