Polietilenin oksidatif ve inert atmosferde bozunma ürünlerinin araştırılması
Structural identification of thermal degredation products obtained from polyethylene under inert and oxidative atmospheres
- Tez No: 83516
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ Y. BİLGESÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi POLİETİLENİN OKSİDATİF VE İNERT ATMOSFERDE BOZUNMA ÜRÜNLERİNİN ARAŞTIRILMASI OYA KORKMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ali Y. BİLGESÜ Jüri: Prof. Dr. Ali Y. BİLGESÜ Prof. Dr. Taner TOĞRUL Prof. Dr. Ahmet BİÇER Doç. Dr. Hasip YENİOVA Doç. Dr. Vecihi PAMUK Bu çalışmada, atık haline gelip çevre kirlenmesine sebebiyet veren termoplastiklerden Polietilen (PE) ve Polivinil klorürün (PVC) oksidatif ortamda bozundurulması sonucu elde edilen ürünler araştırılmıştır. Polivinil klorür plastik atık, otoklavda 50 atm. kuru hava basıncında bozundurulmuş olup, oluşan gaz ürünlerin ve kalan katı bakiyede ki ekstrat miktarının %'lerine sıcaklığın ve kullanılan Vanadyum Pentaoksit (V2Os) katalizörünün etkisi incelenmiştir. Alçak yoğunluk polietilenin (AYPE) atmosferik şartlarda bozundurulması sonucu elde edilen ürünlere sıcaklığın, katalizör miktarının, reaksiyon süresinin ve oksijen akış hızının etkisi incelenmiştir. Dönüşümler ise % olarak ifade edilmiştir. PVC ve PE için yapılan seri denemelerde PVC için en iyi şartların 115°C, 50 atm kuru hava basıncı, 4,5 g katalizör miktarı ve 4 saat reaksiyon süresi olduğu görülmüştür. Bu şartlarda yapılan denemelerde kullanılan plastik atığın % 27'sinin ekstraktte edilebildiği buna karşın % Kalıntı miktarının % 73 ve % Gaz miktarının % 5 olduğu tesbit edilmiştir. Ayrıca Polivinil klorür (PVC) yükseltgen ortamda parçalanması sonucunda HC1 çıkışı da gözlenmiştir. AYPE için yapılan seri denemelerde ise bulunan optimum şartların 3/4 katalizör/plastik oranı, 4 saat reaksiyon süresi ve 0,5 lt/dk hava akış hızı olduğu görülmüştür. Optimum şartlarda yapılan denemelerde % ekstrakte edilebilir madde miktarının % 98, kalıntı miktarının % 2, sıvının % 5 ve gaz miktarının % 11 olduğu görülmüştür. AYPE ve PVC'nin oksidatif ortamda bozundurulması sonucu elde edilen katı bakiyedeki ekstraktın analizi ise Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) ile yapılmıştır. Analiz sonucunda oluşan başlıca oksidatif bozunma ürünlerinin alkol, aldehit, asit, keton v.b. maddeler olduğu görülmüştür. 1999, 133 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Geri kazanım, plastik atıklar, ısıl bozunma, piroliz, PE, PVC.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis RESEARCH OF DECOMPOSITION PRODUCTS IN THE OXIDATIVE MEDIUM OF THE LOW DENSITY POLYETHYLENE (LDPE) AND POLY (VINIL CHLORIDE) (PVC) OYA KORKMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ali Y. BİLGESİ) Jüri: Prof. Dr. Ali Y. BİLGESÜ Prof. Dr. Taner TO?RUL Prof. Dr. Ahmet BİÇER Assoc. Prof. Dr. Hasip YENİOVA Assoc. Prof. Dr. Vecihi PAMUK In this study, products obtained from decomposition of polyethylene (PE) and Poly (vinyl chloride) (PVC) of thermoplastics in the oxidative medium that cause environmental pollution by converting into waste were studied. Poly (vinyl chloride) plastic waste was decomposed under 50 atm. dry air pressure in the autoclave and effect of temperature and used Vanadium Pentaoxide (V2Os) catalyst towards percentages of formed gaseous products and extract amount in the solid residue left were studied. Effects of heat, catalyst amount, reaction period and oxygene flow speed over products obtained from decomposition of low density polyethylene (LDPE) under athmospheric conditions are studied. Conversions are depicted as percentages. In the serial experiments conducted for PVC and PE, 115°C, 50 atm dry air pressure, 4,5 g catalyst amount and 4 hours of reaction period are observed as good conditions for PVC 27% of the plastic disposal utilized in the trials under these conditions can be extracted, on the other hand it was fixed that residual amount is 73% and gas amount is 5%. In addition, in the result of degration of PVC in the oxiding medium, release of HC1 is also observed. In the serial experiments conducted for LDPE, 3/4 catalyst/plastic ratio, 4 hours of reaction period and 0,5 lt/min air flow speed are observed as established optimum conditions. In the experiments conducted under optimum conditions, it was observed that extractable substance amount is 98% and residual amount is 2% and liquid amout is 5% and gas amount is 11%. Analysis of extract of solid residue obtained as a result of decomposition of LDPE and PVC in the oxidative medium was obtained with the Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). It was observed that principal oxidative products formed in the result of analysis are alcohol, aldehyde, acid, ketone, etc. 1999, 133 pages. KEYWORDS: Recycling, plastic wastes, thermal degradation, pyrolysis, PE, PVC.