Measurements of inclusive low-Pt jets cross-section and azimuthal angle decorrelation of jets with large rapidity separation using run 1 cms data
Run 1 cms verisi ile düşük Pt'li inklüsif jetlerin tesir kesiti ve geniş rapidite ayrımına sahip jetlerin azimütal açı uyumsuzluk ölçümleri
  1. Tez No: 430200
  2. Yazar: İLKNUR HOŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA EŞKUT, DOÇ. DR. SALİM ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu tezde 5.6 pb-1'lik toplam ışınlılığa karşılık gelen CMS dedektörü tarafından toplanan s = 8 TeV'lik proton-proton çarpışma verisi kullanılarak düşük pT'li jetlerin tesir kesiti ölçümü sunulmuştur. Ölçüm sırasında dik momentumu 21 < pT < 74 GeV/c'li jetler için |y| < 4.7 rapidite aralığında R = 0.7 yarıçaplı anti-kT kümeleme algoritması kullanılmıştır. Ölçüm, next-to-leading order (NLO) KRD tahminleri ile karşılaştırılmıştır. Bu tezde ayrıca CMS dedektörü tarafından toplanan s = 7 TeV'lik proton-proton çarpışma verisi kullanılarak en ileri ve en geri jetler (MN jetler) arasındaki azimütal açı uyumsuzluk ölçümü de sunulmuştur. Ölçüm, MN jetleri arasındaki azimütal açı farkı, ∆φ, (π − ∆φ), 2(π − ∆φ) ve 3(π − ∆φ)'nin ortalama kosinüs değerleri ve bu kosinüslerin oranlarının dağılımları şeklinde sunulmuştur. Jetler |y| < 4.7 rapidite aralığında dik momentumları 35 GeV'den büyük olacak şekilde seçilmiştir. Sonuçlar MN jetleri arasındaki rapidite ayrımının, ∆y, bir fonksiyonu olarak, ilk kez 9.4 ∆y değerine kadar sunulmuştur ve farklı Monte Carlo olay üreteçleri ve Dokshitzer-Gribov-Lipatov-Altarelli-Parisi (DGLAP) ve Balitsky-Fadin-Kuraev-Lipatov (BFKL) parton gelişim şemasına dayalı analitik tahminlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Measurement of the inclusive jet cross section in proton-proton collisions at s = 8 TeV based on data collected by the CMS detector within an integrated luminosity of 5.6 pb-1 is presented in this thesis. The measurement was performed using the anti-kT clustering algorithm with a distance parameter R = 0.7 in the rapidity region of |y| < 4.7 for jet transverse momenta 21 < pT < 74 GeV/c. The measured jet cross-section is compared to predictions of next-to-leading order (NLO) QCD calculations. Measurement of the decorrelation in the azimuthal angle between the most forward and the most backward jets (MN jets) in data collected in pp collisions with the CMS detector at s = 7 TeV is presented in this thesis, too. The measurement is presented in the form of distributions of azimuthal-angle differences, ∆φ, between the MN jets, the average cosines of (π − ∆φ), 2(π − ∆φ), and 3(π − ∆φ), and ratios of these cosines. The jets are required to have transverse momenta, pT, in excess of 35 GeV and in the rapidity of |y| < 4.7. The results are presented as a function of the rapidity separation, ∆y, between the MN jets, reaching ∆y up to 9.4 for the first time and compared to predictions of various Monte Carlo event generators and to analytical predictions based on the Dokshitzer-Gribov-Lipatov-Altarelli-Parisi (DGLAP) and Balitsky-Fadin-Kuraev-Lipatov (BFKL) parton evolution schemes.