Adana'da fırın ve marketlerde satışa sunulan ekmeklerde okratoksin A (OTA) varlığının HPLC yöntemi ile araştırılması
An investigation of ochratoxin A (OTA) by HPLC in bread sold in Adana bakeries and retail markets
- Tez No: 430199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL VAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Okratoksin A (OTA), Penicillium ve Aspergillus cinsi küflerin ikincil metabolitleridir. OTA, nefrotoksik ve kanserojenik etkisi nedeniyle büyük önem taşımakta olup 1993 yılında Uluslararası Kanser Araştırmaları Merkezi (IARC) tarafından insanlarda (grup 2B) muhtemel kanserojen olarak sınıflandırılmıştır. OTA'nın kimyasal yapısı ısıya karşı oldukça stabil olduğundan depolama sırasında ve ekmek gibi birçok tahıl ürünün üretilmesi aşamalarında ortamda kalabilmektedirler. Tahıl ürünleri arasında ekmek, beslenmede karbonhidrat ve protein kaynağı olması nedeniyle tüm dünyada önemli bir besin kayağı olup çok tüketilmektedir. Çalışmamızda, Adana'da süpermarket, market ve fırınlarda satılan 46 somun ekmek ve 4 pide ekmek olmak üzere toplam 50 ekmek örneği HPLC-FD (floresans dedektörlü yüksek performanslı sıvı kromotografi) ile analiz edilmiştir. Çalışma sonunda, 50 ekmek örneğinin 5'inde 0.13 ile 0.98 µg/kg arasında değişen konsantrasyonlarda OTA tespit edilmiştir. OTA içeren örneklerin 4'ü somun ekmeği olup 0.88, 0.28, 0.42, 0.13 µg/kg düzeyinde toksin içerirken 1 pide ekmeğinde 0.98 µg/kg düzeyinde OTA tespit edilmiştir. Örneklerin OTA değerleri Türk Gıda Kodeksi ve Avrupa Birliği Komisyonu tarafından doğrudan tüketime sunulan tahıllar için 5 µg/kg ve işlenmiş tahıl ürünleri (ekmek, pasta, vb) için önerilen 3 µg/kg yasal limitlerin altında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ochratoxin A (OTA) is a secondary metabolite produced by the genera Penicillium and Aspergillus. OTA is great importance due to its nephrotoxic and carcinogenic affects. In 1993, the International Agency for Research on Cancer (IARC) classified OTA as a possible human carcinogen (group 2B). OTA is chemically and thermally stable compounds, surviving storage and the most cereal production processes, especially bread making. Among cereal products, bread is of significant importance due to the fact that it provides more nutrients to the world population, it is particularly important as a source of carbohydrates and proteins. In our study, 50 samples of bread including 46 white bread and 4 pitta bread purchased from supermarkets, bakeries and grocers of Adana in Turkey were analysed by HPLC-FD (high performance liquid cromatography with fluorescence detection). As results, OTA was found in 5 samples of 50 samples ranged from 0.13 to 0.98 µg/kg. OTA levels were; 0.88, 0.28, 0.42, 0.13 µg/kg in 4 white loaves and 0.98 µg/kg in pitta bread and in all samples OTA were under the permission limits of Turkish Food Codex Regulation and Europe Commission OTA level of cereals at 5 µg/kg and of their derived products (bread, pasta, etc) at 3 µg/kg.