Kentsel dönüşüm projelerinin kentsel yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin adana örneğinde incelenmesi
Investigation of urban transformation projects effects on the urban life quality: The case of Adana
- Tez No: 430205
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma kapsamında, son dönemlerde ülkemizde sıklıkla tartışılan ve genellikle konut odaklı algılanan kentsel dönüşüm projelerinin, kentsel yaşam kalitesinin arttırılmasındaki katkılarının, Adana İsmetpaşa-Barış Mahallesi örneğinde araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma alanı özelinde kentsel yaşam kalite göstergeleri objektif ve subjektif göstergeler olmak üzere iki başlık altında belirlenmiş, objektif göstergeler için dönüşüm öncesi ve sonrası alanda gerçekleşen mekansal değişimler incelenmiş, subjektif göstergeler için ise araştırma alanında anket çalışması yürütülmüştür. Projeden memnuniyet düzeyi,“konut”ve“çevre düzenlemesi”biçiminde iki ayrı başlıkta değerlendirilmiştir. Tez kapsamında incelenen İsmetpaşa-Barış Mahallesi kentsel dönüşüm projesi, nesnel ölçütler açısından olumlu değerlendirilse de, anket bulguları, halk katılımının gerçekleşmediği bir kentsel dönüşüm projesinin, büyük oranda mahalle sakinlerinin memnuniyetsizliği ile sonuçlandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, urban transformation projects contributions for increasing the quality of urban life which is discussed frequently in recent years in Turkey and is usually perceived focused on housing, been investigated in the case of Adana İsmetpaşa-Barış District. Particularly in research area, urban life quality indicators identified under two headings as an objective and subjective indicators, examined spatial changes occurred in the area before and after conversion for objective indicators, the survey was conducted in research area for subjective indicators. The satisfaction level of the project has been evaluated in two separate titles as“housing”and“landscape designing”. İsmetpaşa-Barış District urban transformation project investigated in the scope of the study evaluated as positive in terms of objective criteria, survey findings largely indicated that the dissatisfaction most of the local residents as a result of the realization the urban transformation project with the absence of public participation.