İnşaat proje yönetiminde danışmanlık ve işveren temsilciliği sisteminin yeri, önemi ve türkiye'de uygulanabilirliğinin irdelenmesi
Consultancy and owner's agent's role, importance and examining of practice in turkish construction project management
- Tez No: 430206
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ORAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Yapı üretiminde artan teknoloji bilgisi ve bu duruma paralel olarak değişen işveren beklentileri ve müdahil olan tarafların artması yapı üretiminin gittikçe daha karmaşıklaşmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla işveren ve yüklenicilerin bu çok yönlü ve kapsamlı çalışmaları uzman desteği almadan kendi deneyim ve bilgileri ile beklenen düzeyde gerçekleştirmeleri zorlaşmıştır. Gelişmiş ülkelerde, sıradan inşaatlarda bile işverenlerin danışman ve/veya temsilci atamasının kaçınılmazlığı çok önce fark edilmiştir. Bu gelişme, yapı üretiminde işveren, yüklenici ve mühendislik-mimarlık hizmetlerinden farklı olarak dördüncü bir tarafın, Danışmanlık ve İşveren Temsilciliği (DİT) adı altında hizmet sunumunun doğmasına eden olmuştur. Bu hizmeti veren kişi ve kuruluşlar gelişerek zamanla konuya özgü uzmanlık kazanmış ve kurumsallaşmışlardır. Bu çalışmanın amacı, yapı üretimindeki danışmanlık ve işveren temsilciği hizmetini incelemek, uygulamadaki yerini, başarıya etkisini, alınan hizmet kapsamındaki farklılıkları belirlemek ve ülkemizde uygulanan yapı üretiminde uygulanabilirliğini irdelemektir. Bu kapsamda, öncelikle konuya yönelik literatür çalışmaları ve yurt dışı uygulamaları incelenmiş ve sonra danışmanlık firmaları, işverenler ve yüklenicilere anket uygulanarak veri toplanmıştır. Danışmanlık ve işveren temsilciliği hizmetinin yurt dışındaki uygulamaları ve anket verilerinin analiz sonuçları dikkate alınarak halen ülkemizde DİT hizmeti sunum ve kullanım düzeyi değerlendirilerek var olan yetersizliklerin giderilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Increase in the use of information technology knowledge in construction production, changes in owner expectations, and increases in the number of parties involved in construction result in various complications during construction process. So, it is very difficult for both the owner and the contractor to achieve the expected level of performance by using their technical knowledge and expertise. In developed countries, even in ordinary construction, ineviability of the owner to assign a consultant or an agent have been noticed much earlier. Therefore, it has led to the development of related consultancy services . It is caused to reveal a new service concept as a fourth side in the owner organization, which is named Consultancy and Owner's Agent, in addition to the enginering and architecture service. The people and organizations, who give this service, have gained subject-specific expertise and institutionalized evolving over time. The purpose of this study is to examine the organizational details of consultancy and owner's agent services, their impact on project success and, to determine feasibility of its applications in construction in our country. In order to achieve this, literature related with the practices abroad was studied first. Then, data was collected using a questionnaire survey which was applied to consultancy firms, owners and contractors. Recommendations were then derived considering delivery and using level of Consultancy and Owner's Agent services in our country, literature findings, the practices abroad and survey results to eliminate the existing inadequacies.