Sers raman amaçlı altın ve gümüş kaplı alttabanlar üretimi ve MW ECR (mikrodalga elektron siklotron rezonans) yöntemiyle üretilmiş DLC ince filmlerde uygulanması
Production of gold and silver coated substrates for sers raman and application on MW ECR plasma system DLC thin films
- Tez No: 430209
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Physics and Physics Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, DLC ince filmler cam, altın (Au) ve gümüş (Ag) nanoparçacıklar kaplı alttaban üzerine MW ECR plazma depolama sistemi ile üretildi. Filmlerin üretimi MW gücü basınç ve gaz akış oranı değiştirilerek oda sıcaklığında üretildi. Plazma oluşumu için metan (CH4) gazı kullanıldı. Optik özellikleri (geçirgenlik ve soğurma verileri ile soğurma kenarı, enerji bant aralığı) hesaplandı ve filmlerin yüzey morfolojisi AFM ile yapısal özellikleri XRD ile belirlendi. Filmlerin moleküler yapısı infrared (IR) spektrofotometresi ve titreşimsel özellikleri Raman spektrometresi ile belirlendi. Ayrıca Au ve Ag kaplı alttabanlar üzerine üretilen DLC ince filmlerinin SERS özellikleri ve güçlendirme faktörleri (EF) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, DLC thin films were deposited on glass, Au (gold), Ag (silver) Nanoparticle coated substrates by MW ECR plasma deposition system at room temperature. The methane (CH4) gas was used for producing the plasma. The optical properties (absorption coefficient, optical band gap,absorption band edge) were determined. The surface topology was studied with atomic force microscopy (AFM) and crystal structure of the films studied by XRD diffraction analysis. The molecular structure of the films are determined by Infrared Spectrometer. The vibrational properties of the films were studied also by Raman Spectroscopy. Additionally, SERS properties investigated for Au and Ag coated substrates and EF (Enchancement Factor) was calculated.