İnşaat projelerinde şantiye şeflerinin liderliği ve çalışan motivasyonu ilişkisinin veri madenciliği ile belirlenmesi
Determining the relationship between leadership of the site managers and motivation of their employees with the data mining in construction projects
  1. Tez No: 430210
  2. Yazar: ABDULLAH EMRE KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, Türk inşaat sektöründe görev yapan şantiye şeflerinin liderlik tarz ve davranışlarıyla bu şeflerle birlikte çalışan elemanların motivasyonları arasındaki ilişki ele alınmıştır. Bu kapsamda öncelikle, ölçme aracı olarak literatür araştırması sonucunda kullanımı uygun görülen anket çalışması çift taraflı olarak şantiye şefleri ve çalışanlarına uygulanmıştır. Buradan elde edilen bilgiler ışığında, özellikle son yıllarda veri yığınlarının analizinde farklı disiplindeki araştırmacılar tarafından sıklıkla kullanılan“Veri Madenciliği”metot ve yazılımlarıyla“Türk İnşaat Sektöründeki Liderlik-Motivasyon İlişkisi”ne dair önemli sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmada Veri Madenciliği analizlerine geçilmeden önce SPSS Programında Güvenilirlik Analizi yapılmış ve anket sonuçlarının güvenilirliği test edildikten sonra Veri Madenciliği çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the leadership styles and the behavior of the site managers and the motivations of their employees in Turkish construction sector are discussed. In this regard first of all, a questionnaire survey was applied to construction site managers and their employees. Questionnaire survey findings were then analyzed by using“Data Mining' methods in order to derive results related with Employee Motivation Relations in Turkish Construction Sector”. Reliability Analysis was also performed before data mining analysis.