Çukurova koşullarında Asya kedi balığı (Pangasianodon hypophthalmus Sauvage, 1878) yetiştiricilik olanaklarının araştırılması
An investigation of culture possibilities of Asian catfish (Pangasianodon hypophthalmus Sauvage, 1878) under Çukurova conditions
  1. Tez No: 430208
  2. Yazar: ILGIN ÖZŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT DİKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Ç.Ü. Su Ürünleri Fakültesi, Dr. Nazmi Tekelioğlu Tatlı Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonu'nda yapılmıştır. Bu denemede, ortalama ağırlıkları 3.20±0.30 g olan 480 yavru Asya kedi balığı, 3 tekerrürlü 4 gruba ayrılarak 12 tank ve 12 kafese 20 balık gelecek şekilde stoklanmıştır. İki farklı yetiştiricilik koşulunda; hem tank hem de kafesler de yemleme sıklığına bağlı olarak büyüme parametrelerine ve her türlü adaptasyon koşuluna bakılmıştır. Çalışma sonunda tanklarda yem çevrim oranı (YÇO) 1.36-2.50 ve spesifik büyüme oranı (SBO) 1.13-1.50 arasında bulunmuştur. Kafeslerde YÇO 1.01-1.15 ve SBO 2.98-3.23 arasında bulunmuştur. Yemleme sıklığı balıkların kimyasal kompozisyonunu etkilemiştir. Kafeslerde yetiştirilen ve günde dört kez yemleme sıklığı uygulanan balıkların yağ ve protein içerikleri en yüksek bulunmuştur. YÇO ve SBO değerlerine bakılarak, Asya kedi balığı için en iyi büyüme oranının, kafeste yetiştirilen ve günde 4 kez yemlenen balıklardan elde edildiği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Çukurova University, Faculty of Fisheries, Dr. Nazmi TEKELİOĞLU freshwater aquaculture and research station. In this experiment, 480 juvenile Asian catfish Pangasianodon hypophthalmus with 3.20±0.30 g weight on average were split into 4 groups in triplicate and stocked in 12 tanks and 12 cages including 20 fish each. Growing parameters and all types of adaptation conditions depending on feeding frequency were investigated in two different aquaculture facilities both tank and cage. At the end of the study, Feed Conversion Rate (FCR) and Specific Growth Rate (SGR) were between 1.36-2.50 and 1.13-1.50, respectively in the tanks. FCR and SGR were between 1.01-1.15 and 2.98-3.23, respectively in the cages. Nutritional composition of the fish was affected by feeding frequency. It was determined that fish which was reared in cages and fed with four times feeding frequency had the highest lipid and protein contents. It is concluded that the best growth rate for Asian catfish was obtained from the fish which reared in cages and fed four times a day according to FCR and SGR values.