Arsenik katkılı galyum atom topaklarının yapısal ve spektroskopik özelliklerinin yoğunluk fonksiyon teorisi ile incelenmesi
Investigation of structural and spectroscopic properties of arsenic doped gallium atom clusters by density functional theory
  1. Tez No: 430228
  2. Yazar: MUSTAFA DEVELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, arsenik katkılanmış galyum topakları ile ilğili yapısal ve bazı spektroskopik sonuçlar sunulmaktadır. Anyonik arsenik katkılı galyum topakların potansiyel enerji yüzey tarması coalescence kick programı ile B3LYP/Lanl2DZ teorisi vasıtasıyla yapılmıştır. Sonraki aşamada, aday yapılar BP86/Stuttgart (SDD) and MPW1PW91/SDD hesaplama metodu kullanılarak tekrar optimize edilmiştir. En kararlı yapının doğru minimum olup olmadığını test edebilmek için frekans hesabı yapılmıştır. Potansiyel enerji yüzeyi taramasında CK programı kullanılmıştır. Tüm optimizasyon ve spektroskopik hesaplamalar için Gaussian09 yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the theoretical results on the structural and some spectoroscopic properties of arsenic doped gallium clusters are presented. The potential energy surface searches for the anionic arsenic doped gallium clusters were performed using the coalescence kick (CK) global minimum search program at the B3LYP/LANL2DZ level of theory. The low-lying candidate structures were then reoptimized at the BP86/Stuttgart (SDD) and MPW1PW91/SDD levels. Frequency calculations were done to confirm that the reported structures are true minima. Scan of the potential energy surface were utilized by CK software. All optimization and some spectroscopic calculations were performed with Gaussian09 software.