Toplam kalite yönetimi (klasik yöntemle karşılaştırma ve Türkiye uygulamalarının değerlendirilmesi)
- Tez No: 43023
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEKİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Yönetim teorileri üç ana hareket atanda sınıflandırmaktadır: Klasik, neoklasik, modem yönetim. Klasik yönetim insanın önemini gözardı etti ve işteki kural ve süreçleri vurguladı, ikinci hareket, neoklasik teori, işçilerin sosyal ihtiyaçlarına dikkat çekerek insan tabiatı hakkında bir dizi varsayımlar geliştirdi Klasik ve neoklasik yaklaşımlardan farklı olarak, modern yönetim, birbiriyle ilişkili ve etkueşimci bir iş ve onun çevresi görünüşü kavramlaştırdı. Sistem ve durumsalhk yaklaşımları modern yönetimdeki iki önemli harekettir. Son zamanlarda Japon yönetim tarzı farkedildi ve dünyanın değişik yerlerinde uygulanmaya başlandı. Japon yönetim tarzı, toplam kalite yönetimi olarak isimlendirilmektedir. Kültürel temel olma açısından bir paradigma değişimidir. Toplam kalite yönetimi örgütsel bir strateji olarak sürekli süreç iyileştirmesi, yeni bir örgütsel tasarım ve günlük işlemleri vurguladı. Müşteri tatmini, her kademeden katılım, azalmış çevrim zamanı, ön koruma, toplumsal sorumluluk, olgulara dayanan yönetim, uzun dönemli bakış ve takım çalışması yeni tarz yönetimin çerçevesi olarak varsayılmaktadır. Türkiye'de sürekli artan sayıda firma toplam kalite yönetimini işlerinde ve yönetim süreçlerinde uygulamaktadırlar. Toplam kalite yönetimi uygulamalarının sonuçlan için henüz erken olmasına rağmen, yeni tarzın Türkiye için iyi bir alternatif olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Management theories have been classified under the three main movements: Classical, neoclassical and modern management Classical theory ignored the importance of human being and emphasized the rules and procedures at work, the second movement, neoclassical theory, drew attention to the social needs of workers and depeloped a new set of assumption about human nature. Unlike classical and neoclassical theory, modern management conceptualized the interrelated and interactionist view of work and its environment. System and contingency approaches are two main movement in modern management. Recently Japanese style of management has been realized and applied in the other parts of the world. Japanese style of management, namely total quality management, is a paradigm shift in terms of a new cultural base. It's an organizational strategy that emphasized continuous process improvement, a new organization design and day to day operations. Customer satisfaction, full participation, reduced cycle time, prevention, public responsibility, fact based management, long - term autlook and team work are assumed as the framework of the new style of management. In Turkey, increasing number of firms have been and are being tried to apply the new style at their work and management processes. Although it's very early to conclude total quality management practies, it can be said that the new style of management is a good alternative for firms in Turkey. XI