1980-1994 yılları arasında İslam dünyasında yapılan sosyoloji çalışmaları
Sociological studies in Islamic world between the years of 1980-1994
  1. Tez No: 43022
  2. Yazar: AKİF AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAMİ ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
TÜRKÇE ÖZET İslam Dünyası modern** dünyanın dilini daha yeni yeni anlamaya başlıyor. Batının yazdıklarını okumanın ötesine yeni yeni geçiyor. Yeni ve kendi değerlerine bağlı eserleri batıya okutmanın çağı ise, bir kaç istisnayı hariçte tutarsak henüz gerçekleşebilmiş değil. Yakın zamana kadar islam dünyası kendileri hakkında, kendi toplumları hakkında batı kadar bilgi sahibi değildi. İslam dünyasının kendi hakkında sahip olduğu akademik bilgilerse yine batı kaynaklıydı. Son zamanlarda aynı metodolojiyi kullansalar da islam dünyasındaki bilim adamları kendi dünyalarına ilişkin sosyal bilimler alanında çalışmalar, araştırmalar yapıyorlar ve değişik kitaplar, makaleler yayınlıyorlar. Özellikle İslam dünyasını derinden etkileyen Marksizmin 1980'li yıllarda çözülmesiyle birlikte, bu deolojinin felsefi temelini oluşturan sosyal bilim anlayışının da krize girdiğini görüyoruz. Artık bilim islam dünyasında da sorgulanır hale geldi. Bu sorgulamada değişik alternatifler aranıyordu. Daha sonra islam dünyasında alternatif arayışlar eserlerini vermeye başladı. Çalışmanın gayesi bütün bu çalışmaları gözler önüne serip ortak bir geleceği yakalayabilmektir.
Özet (Çeviri)
SUMARY At Islamic world newly begins to unterstand the language of modern world, newly passes beyond reading western writings which arc new and depend upon our values. Has not been realized yet, except several studies. Until previous years Islamic World couldn't have informations about itself as much as western world could. Akademic informations about Islamic world that muslims knew were western originated too. Nowadays muslim social scientists study on social sciences area which are related to their own world, make researcher and write various books and essays, nevertheless they use the same methodology. Especially the collaps of Marxism in 1980' s which effected Islamic world very deeply, wesee that social sciences methodology which constructed the fhilosophical basis of this ideology also lived a cricis. Thereby science became on object investigadet in Islamic world, too. After that, in Islamic world altirnative studies started to give the products. The aim of our studies is to show oil those above mentioned workings so that all together we catch a comun future.