Mobilyanın yeniden kullanımının sürdürülebilirlik bağlamında incelenmesi
Analysis of recyle –reuse furniture in context of sustainability
  1. Tez No: 430233
  2. Yazar: NESLİHAN BORAN MERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE DİLAY GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezin amacı, mobilyanın sürdürülebilirlik bağlamında incelenmesidir. Bu çalışma sürdürebilirlik ve geri dönüşüm kavramına dikkat çekmek, gereken duyarlılığı sağlamak ve bilgilendirmeyi hedeflemektedir. Sürdürülebilir malzeme ve geri dönüşüm konusunda mimarlara, içmimarlara, endüstri ürünü tasarımcılarına ve toplum geneline önemli derecede sorumluluklar düşmektedir. Çevremiz ve kaynaklarımızın bozulması günümüzden büyük problemlerden biridir. Bu nedenle, tasarımcılar ve kullanıcılar, günlük yaşamımızı sarmalayan, her an kullanımımızda olan mobilyanın sürdürülebilir malzeme ile tasarlanma süreçlerini anlamak ve aydınlatmak önem kazanmıştır. Sürdürülebilirlik bağlamında, ürün yaşam döngüsü kavramı süreçleriyle birlikte titizlikle incelenmelidir. Ürünün oluşum sürecinde, çevresel duyarlılık sadece ürünle tasarımcı ilişkisi aşamasında önemsenmemeli, aynı zamanda tüm kullanıcılar ve bu sürece dahil olanlar tarafından da desteklenmelidir. Ele alınan konu tüketim toplumuna karşı bir tavrı desteklemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın içerdiği bölümler aşağıda görülmektedir: 1. Bölüm (Giriş) tezin temelini ve çalışmanın amacını açıklamaktadır. Ayrıca araştırmanın özeti şeklinde genel bir içerik anlatımı bulunmaktadır. 2. Bölümde sürdürülebilirlik kavramı tanımı, geçmişten geleceğe sürdürülebilirlikte kalkınma anlayışının tarihçesi yapılan çalışmalar ve bunların tasarım bağlamında incelenmesidir. 3. Bölümde (Çevreye duyarlı tasarım; ürün tasarımı - sürdürülebilirlik, tüketim kültürü ilişkisi) temel çevreye duyarlı tasarımlar yapmak için geçirilen süreçler ve tasarımcının bu tüketim kültüründeki rolüne değinilmiştir. 4. Bölümünde ise mobilyanın tanımı, kökeni ve tasarımla bağlantısının sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesidir. Sürdürülebilirlik kavramına değinip sürdürülebilir mobilyanın tanımı ve özelliklerinden bahsedilecektir. Çevresel kriterler de sürecin bir parçası olduğundan örneklerle desteklenecektir. Yeni tasarımlara yol göstermesi sürdürülebilirlik temasına katkıda bulunması amacıyla mobilya imalatında sürdürülebilir malzeme kullanıldığında veya kullanılmadığında nelerin beklendiği irdelenecektir. Mobilyanın çevreyle ilişkileri ömrü sürdürülebilir olması gibi etkenler tasarımın bileşenlerinin incelenmesiyle tezim sonlanacaktır. Sürdürülebilir mobilyalar ve hedefler yaratmak için çok önemli olan bazı özellikler vardır. Bu tam olarak, bu çalışmada kabul edilir. 5. Sonuç Bölümünde ise mobilyanın tasarımla bağlantısının sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesidir. Mobilyanın çevreyle ilişkileri ömrü sürdürülebilir olması gibi etkenler tasarımın bileşenlerinin incelenmesiyle tezim sonlanacaktır. Sürdürülebilir mobilyalar ve hedefler yaratmak için çok önemli olan bazı özellikler vardır. Bu tam olarak, bu çalışmada kabul edilir. Çevresel faktörler hava kirliliği su kirliliği, atık ürünler analiziyle sürdürülebilirlik önemi anlatılacaktır. Sadece mobilya malzeme sektöründe değil tüm sektörlerde önemsenmesi gerektiği ve bu faktörlerin birbirleriyle ilişkileri sürdürülebilirlik ilişkileri incelenecektir. Tasarım süreci, malzeme kullanımı, seçimi bilgilendirme ışığında sürdürülebilirlik geri dönüşüm kavramının önemi anlaşılması sağlanır. Ürün tasarlanırken uzun ömürlü, teknoloji yönü, moda stil ve çevreye minimum zarar zamana bağlı olarak değişebilir. Tüm bu kriterler göz önünde bulundurularak ele alınarak atık madde ve malzeme miktarı azaltılması amaçlanır. Tüketici yararı ve çevre yararı hedefte tutulur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this work is that usage of sustainable material at the furniture producing is examined extensively and it examined importance of usage of sustainable materials. The aim of this work is to pay attention to the concept of sustainability and recycling and to provide sensibility so as to make people more conscious. Designers and majority of the society have responsibility for sustainable products and recycling. One of the biggest problem is environmental pollution and destruction of natural sources. The aim is to help people and designers to improve 'usage of sustainable materials at furniture production'. Taking the environmental conditions into consideration, our purpose is to make the designers conscious of identifying the main expected changes that occur during designing. Production living circle and decision should be examined intensively. During designing of production, it should be considered important relation between designer and production and provide not only by the designers, managers etc., but those provided by al the consumers. The main theme of this work has been organized towards the consumers over the world. 1- The first part explain the purpose of the research. Also, there is a content which gives summary of content. 2- In the second part, description of sustainability, history of the sustainability and design of the work are investigated. 3-In the third part, it is mentioned that process of how to make environmentally design work and importance of the designer on the culture of the consumption. 4-In the fourth part, it will mention definition of the sustainable products and what are the specific qualities of sustainable products. 5- In the fifth part, it is given information about definition and origin of the furnishing. Also, it may explain relation between design and furnishing through concept of sustainability. There are some important qualities so as to create sustainable products and reach the goal. This is exactly accepted in this research. The importance of the sustainability is explained by analyzing air and water pollution and waste of products. Not only emphasizing important relation between furnishing sector and sustainability, but also investigating sustainability and other sectors. Process of design, qualities and choice of products enable people to understand importance of sustainability. When products are designed, lifetime of products and damage to give environment can change. All criterions are considered to aim decreasing usage of ingredient and waste of products. It aims benefit of consumer and environment.