Video verisi üzerinde görsel güvenlik modeli geliştirilmesi
A visual privacy model for video data
- Tez No: 430243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİZ ŞAYKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmamızda simetrik şifreleme algoritmalarını kullanarak mp4 formatındaki videoların şifreleyerek avi formatında oluşturmak ve simetrik şifre ile şifrelenmiş avi formatındaki videoların orjinal mp4 formatındaki haline nasıl dönüştürüleceğini anlatılmıştır. Ayrıca simetrik şifreleme algoritmalarının farklı modlarda çalışabilen, video tabanlı şifreleme ve deşifreleme imkanı sağlayan bir modellenmesi gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen bu modellemede programlama dili olarak C# ve Emgu-cv seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the steps of converting mp4 formatted videos into encrypted avi formatted videos by using symmetric encryption algorithms and also the steps of converting encrypted avi formatted videos (by using symmetric encryption algorithms) into decrypted (original) mp4 formatted videos has been worked and explanied in details. Furthermore, a modelling of this symmetric encryption algorithms, which operates in different modes and gives permission to the use of video based encryption and decryption, has been implemented. In this modelling, C# and Emgu-cv was chosen as the programming language