Java programlama ile jdbc, hibernate, NoSql 'i kullanarak farklılıkların ortaya çıkarılması ve uygulamalar ile gösterilmesi
Revealing differences using jdbc, hibernate, NoSql through java programming and investigating those by means of practices
- Tez No: 430244
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİZ ŞAYKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde nesne yönelimli programlama dillerinden biri olan Java her geçen gün çeşitli araçlar ile kullanılmaya başlanmıştır. Veri tabanı işlemleri için Java programlama dili ile beraber kullanılan birçok araç mevcuttur. Bu araçlar, veri tabanının hali hazırdaki program ile haberleşmesi, veri tabanı tablolarının çeşitli işlemler sonucunda programa modellenebilmesi, veri tabanı tablolarına verilerin kayıt edilebilmesi, veri silebilmesi, veri güncellemesi, veri bulunabilmesi, verileri ilişkili bir hale getirebilmesi işlemlerini ve var olan veri tabanı tablolarında değişiklik yapma bilme gibi imkanları bize sunar. Birçok araç bunu yapabilirken kullanılan programlama dili ve seçilen araç önem taşımaktadır. Yanlış bir seçim sonucu var olan işler beklenenden daha uzun sürebilmekte olduğu için zaman ve maliyet kaybına yol açmaktadır. Seçimin çeşitli durumlarda yazılım geliştirici açışından avantaj ve dezavantajları ortaya çıkar. Bu tez Java programlama dili ile Jdbc, Hibernate, NoSql geliştirmeleri yapılırken karşılaşılan farklılıkları ve benzerlikleri uygulamalar ile inceler ve bunların yazılım geliştiriciler açısından avantaj ve dezavantajlarını ortaya çıkarır.
Özet (Çeviri)
Java which is one of the object-oriented programming language at the present time, has begun to be used with various tools day by day. Many tools are available, being used together with Java programming language for data base operations. These tools offer us operations such as transmission of data base with available program, adapting of data base tables to program as a result of various operations, recording of data to data base tables, data delete, data update, data availability, making data associated to each other, and opportunities such as making changes in existing database tables. As well as many tools have ability to accomplish forementioned issues, programming language used and tool selected are important. Since the works, yielded through materials selected wrongly, could last longer than expected, they lead to a loss of time and cost as well. The advantages and disadvantages of selection with regard to software developers will arise with various ocassions. This thesis investigates the differences and similarities arose while developing of Jdbc, Hibernate, NoSql with Java programming language and reveals advantages and disadvantages of them in terms of software developers.