Türk inşaat sektörü için yapı bilgi modeli uygulama planı
A bim execution plan for turkish construction industry
  1. Tez No: 430246
  2. Yazar: GÜRHAN KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT IŞIKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dünyanın birçok ülkesinde bulunan büyük çaptaki projelerin çoğunda uygulanmaya başlanmış olan Yapı Bilgi Modelleme'nin daha kolay ve düzgün uygulanabilmesi için çeşitli üniversiteler ve firmaların uygulama planları bulunmaktadır. Uluslararası uygulama planları dünya geneline ya da bazı ülkelere uyarlanmış durumdadır. Literatür taraması ve bu uygulama planları ile yapılmış proje örnekleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. İnceleme sonucunda bu uygulama planları vasıtası ile ülkemizde YBM uygulamasında bazı problem ortaya çıkabileceği öngörülmektedir. Bu doğrultuda ülkemiz içinde bir ihtiyaç olan uygulama planının safhaları ile detaylı bilgiye ulaşılabilinmesi için, uluslararası uygulama planlarını ve ülkemizde ki proje yönetimini, diğer bilimsel çalışmalar ile harmanlayarak Türkiye şartlarına uygun olabilecek süreçler ortaya çıkarılmıştır. Bu süreçlerin içerikleri belirlenerek, detay seviyeleri, çalışması gereken aktörler, gerekli yazılımlar, girdiler ve çıktılar oluşturulmuştur. Bunlar birer kaynak haline getirilerek, YBM uygulaması ile ilgilenen kişilere ve kurumlara, doğrulanması amacı ile anket düzenlenmiştir. Düzenlenen anket sonuçları derlenip çeşitli istatistik yöntemleriyle incelenmiştir. Bu inceleme sonucuna göre, bu tez çalışmasının orta seviyeden daha başarılı olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu olumlu bulgu ile anlaşılabileceği üzere, hazırlanmış olan uygulama planı süreçleri Türkiye şartlarında YBM kullanılmasını kolaylaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
For most of the world, which has been implemented in large-scale projects in the country with a very smooth implementation of Building Information Modeling it is easier and there are several universities and the implementation plan of the company. International execution plans are tailored to the situation in some countries or the world in general. Literature and made with the execution plan of the project samples were examined in detail. This implementation plan in our country through the application BIM is anticipated that some problems arise. In this thesis, the need for a phase of the execution plan in order to get a comprehensive overview of our country, this thesis has emerged in our country in the international execution plans and project management The Scientific blends in with other studies. Determining the content of this phase, the level of detail, the work to be actors, necessary software, input and output are created. They turned into a resource, BIM applications with interested individuals and institutions, the survey was organized for the purpose of verification. The questionnaire results were compiled and analyzed by various statistical methods. According to this review, it appears that this thesis is more successful than the mid-level. This can be inferred by the positive findings, the implementation plan prepared phase will facilitate the use of BIM conditions in Turkey.