Yeşil bilişim için yazılım gereksinim ve test durumları analizi:Bir mobil uygulama örneği
Analysi̇s of test cases and software requi̇rements for green it: An example of mobi̇le appli̇cati̇on
  1. Tez No: 430245
  2. Yazar: BUĞLEM GONCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİZ ŞAYKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzün en önemli sorunlarından biri küresel ısınmadır. Dünyada, Küresel ısınma ile ilgili farkındalık artmış ve önlemler alınmaya başlanmıştır. Fakat kısıtlı önlemler almak etkili bir çözüm getirmemektedir. Küresel ısınmaya en çok etki eden alanlardan biri de bilişim sektörüdür. Gelişen teknolojinin getirdiği avantajların yanında dezavantajları da vardır. Enerji sarfiyatı ve doğaya zarar vermesi teknolojinin en büyük dezavantajıdır. Bu nedenle teknolojide üreticinin üretim aşamasında ve tüketicinin kullanım aşamasında doğa dostu olmasını sağlayan yeşil bilişim çözümlerine ihtiyaç duyulmuştur. Bu tezin amacı bilgi ve iletişim teknolojilerinin küresel ısınmaya olan etkisi düşünülerek, standart bir mobil uygulamanın yazılan gereksinim dokümanı ve test durumları kullanılarak doğa dostu bir uygulamaya dönüştürülebileceğini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
One of the major problems today is global warming. Public awareness of global warming has increased and measures have been taken around the world. However, taking limited measures does not bring an effective solution. The information and Communication Technologies sector is one of the areas that most affect global warming. One of the major problems today is global warming. Public awareness of global warming has increased and measures have been taken around the world. However, taking limited measures does not bring an effective solution. The information and Communication Technologies sector is one of the areas that most affect global warming. There are disadvantages of the advantages of emerging technology. The biggest disadvantage is the energy consumption and the technology to harm the environment. Therefore, the use of technology in the production stage of the producer and the consumer stage that makes it eco-friendly green IT solutions are needed. The purpose of this study is to show a standard mobile application turning into an environmental friendly application. Using the required document and test status in this study, a well friendly application can be developed.