İstanbul'da çok katlı ofis binalarının sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda irdelenmesi
Examination of high rise office buildings i̇n i̇stanbul throuhg the sustainable architectural principles
- Tez No: 430252
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLAL NURDAN KORUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Binalar çevresel, ekonomik ve sosyal etkileri ile sürdürülebilir gelişmenin en önemli paçalarıdır. Bu sebepten dolayı yeşil binalar şehirlerin sürdürülebilir olarak gelişmelerinde önemli bir paya sahiptir. Sürdürülebilir yapılar, yaşam döngüsü çerçevesinde değerlendirildiği, sosyal ve çevresel sorumlulukların göz önünde bulundurularak tasarlandığı, bölgenin iklim ve yerel koşullarına uygun olması, doğal ve atık malzemelerin kullanıldığı, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelen, ekosisteme karşı duyarlı yapılar olarak tanımlanabilir. Sürdürülebilir yapıları diğer yapılardan ayıran, kentsel yaşama değer katan avantajları bulunmaktadır. İnşaat alanında çevre tahribatını en aza indirgemeleri, hafriyat ile ortaya çıkan atık malzemelerin geri dönüştürülüp tekrar kullanılması, yenilenebilir enerji kullanmaları, doğal ışıktan yararlanıp enerji tasarrufu sağlamaları, izolasyon uygulamaları ile ısıtma-soğutma maliyetlerinin azaltılması, kullanıcılara daha verimli, sağlıklı ve rahat bir ortam sunmaları sürdürülebilir yapıların avantajlarıdır. Bu tez çalışmasının amacı, ofis yapılarının incelenerek, sürdürülebilirlik kriterleri açısından değerlendirilmesi ve bu kriterlerin İstanbul'da bulunan üç ofis binası üzerinde irdelenerek sürdürülebilir mimarlık ilkelerinin ortaya konmasıdır. Çalışma kapsamında, ekolojik çevre ile ilgili yapılan araştırmalarla birlikte sürdürülebilirliğin özellikleri belirlemiş, ofis yapılarının tanımı, tarihsel, fonksiyonel, strüktürel gelişimi, biçimleri hakkında bilgi verilmiş ve sürdürülebilirlik açısından gerekli olan ana kriterler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Daha sonra dolduBuildings is the most important part of sustainable development as environmental, economic and social effects. As a reason of this, the green buildings have an important role on the growth of cities as a sustainable urban. The Sustainable Building within the framework lifecycle can be defined that is a design which includes social and environmental responsibilities, is convenient of the climatic and local conditions of the region, as a sensitive structure with ecosystem because of the usage of natural and waste material and directed to renewable energy sources. There are some advantages of sustainable buildings which enrich the urban life and it differs from other buildings with these aspects. These are can be summaries as minimizing the environmental damage to the construction site, Re-use of recycled waste material generated by excavation, usage of the renewable energy, energy saving by natural lighting usage, reducing of the heating and cooling demands by thermal insulation, presenting more comfortable, healthy and efficient spaces to the users. The aim of the thesis is evaluating the office buildings with the sustainability criteria and putting forth the principles of sustainable architecture by examining three office building in İstanbul. In this study, identified the characteristics of sustainability with research on ecological environment, office buildings definition, historical, functional and structural developments were informed and the main criteria for sustainability were discussed. rulacaktır.