Şura ve demokrasi
Şura and democracy
- Tez No: 43026
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSA TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bir yönetim biçimi olarak demokrasi en çok tartışılan kavramlardan biridir. Demokrasi, bir tarihi gelişim süreci yaşamış ve bu süreçte demokrasinin referansları da sürekli bir değişime uğramış, mahiyet itibariyle de birbirinden farklı değişik demokrasi anlayıştan ortaya çıkmıştır. Şura ile ilgili yaşanmış bir tarihi süreç olmakla birlikte, şuranın Kur' an, sünnet ve ashabın yaşantısıyla ilgili örnekleri sabittir. Bu referanslardan çıkan yorumlar da şuraya çeşitli uygulama örnek ve modelleri sunabilir. Fakat bu teolojik referansların sabitliği süreklidir. Şuranın İslami bir yönetim biçimine kaynaklık etmesi de onun hak, velayetler ve adalet bağlanımdaki işlevselliğidir. Demokrasi ve şura arasında yapılan bir mukayesenin de benzer tarafları olduğu gibi pek çok ayrı tarafları da söz konusudur. Benzerlikler; her medeniyetin yöneten-yönetilen ilişkilerine dayalı bir yönünün oluşunda bulunabileceği gibi, ayrılıkları da; her medeniyetin farklı bir yaşama biçimi, kültürü, dini, etnik yapısı, ekonomik yapısı, gelenekler... vs. unsurlarda bulmak mümkündür. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Democracy, as a type of governance, is one of the must controversial concepts it has a long hotorical development and during this process its references have been continually changed, then different kinds of understanding of democracy have emerged. Sura is not only practiced in a period of time, but also it has prominent examples stemmed from Qur'an, sunnah and Ashab's life of prophet's companion's. The interpretation is here references may provide different examples and models for sura, but these theological references never change. Since right, velayet and justice are functions of sura, an Islam government can be based on it. A comparison between democracy and sura shows that they have similarities and differences. Although the existence of rulers and ruled reductions is common for all civilizations, every civilization has a different (unique) life style, all civilizations, religion, ethnicity, traditions and economic structure. vu