Kültür değişmeleri ve batılılaşmanın Osmanlı dönemi
Cultural changes and westernasition in Ottoman time
- Tez No: 43027
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kültür toplumsal bir realitedir. Esasında Kültür ve Toplum ilişkisini sebep-sonuç ilişkisine benzetmek mümkün. Çünkü kültürsüz bir toplum olamayacağı gibi toplumsuz bir kültürde olamaz. Kültür, toplum tarafından tarih içerisinde oluşturulur ve bu oluşan kültür toplumun kimliğini teşkil eder. Fakat her kültür muhakkak değişir. Hiç bir kültür statik değildir. Kültürü sürekli etkileyen faktörler vardır ve bunların değişimi kültürün de değişimine neden olur. Kültür değişimini sebepleri ve biçimleri farklı farklıdır. Ancak en önemli olarak iki özellik tesbit ediyoruz; Serbest değişim, Zorunlu değişim. Batılılaşmakta bir kültür değişimine neden olmuştur. Bunu Batılılaşmanın ilk anından itibaren kolaylıkla tesbit ediyoruz. Ayrıca kültür değişim tiplerim de Batılılaşma sürecinde tesbit etmek mümkün. Bu araştırma, kültür değişimini Batılılaşma sürecinde incelemeyi gaye edindi. Bu ise daha çok Osmanlı Dönemi Batılılaşma hareketlerinin ilk safhaları dikkate alınarak yapılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Culture is a social reality, but relation beetwin society and culture reflecst the relation of mutual reason- result. Culture is necessary for society to exist, though it is a product of society. Therefore society without culture or culture without society can no exist. Culture is formed by society and changes continiously depending on some conditions. There are different types of changing such as forcefully and free ones. Westernisation appears as a cultural changing. It ispossible to find all conditions and features of cultural changing in westernisation. In this research, first stages of westernisation in Ottoman period were tried to find out and stages of free and forcefully changing were indestigated. VI