Centralized and decentralized detection with cost-constrained measurements
Maliyet kısıtlı ölcümlerle merkezi ve dağıtılmış sezim
- Tez No: 430260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GEZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezde merkezi ve dağıtılmış sezim sistemlerinin eniyi sezim performansları maliyet kısıtlı ölçümlerin varlığında araştırılmaktadır. Sezim performansının değerlendirilmesi için Bayes, Neyman-Pearson ve J-ıraksaklık kriterleri göz önünde bulundurulmaktadır. Bayes kriterindeki temel amaç, ölçüm aletlerinin toplam maliyeti üzerindeki kısıt altında hata olasılığını (daha genel olarak, Bayes riski) azaltmaktır. Neyman-Pearson kriterinde tespit olasılığı verilen maliyet kısıtı altında en yüksek seviyeye çıkarılmaktadır. Uzaklık tabanlı kriterde ise farklı hipotezler altındaki karar istatistiği dağılımları arasındaki J-ıraksaklık, toplam maliyet kısıtı altında maksimuma çıkarılmaktadır. Bayes kriterinde hem merkezi hem de dağıtılmış sezim sistemleri için hata olasılıkları elde edilmekte ve eniyileme problemleri önerilmektedir. Neyman-Pearson stratejisi için tespit ve yanlış alarm olasılıkları elde edilmekte ve eniyileme problemleri sunulmaktadır. Ek olarak, hem merkezi hem de dağıtılmış sezim sistemleri icin J-ıraksaklık değerleri hesaplanmakta ve bunlara uygun eniyileme problemleri formüle edilmektedir. Bu problemlerin çözümleri en iyi performansı elde etmek icin maliyet bütçesinin ölçüm aletlerine nasıl dağıtılacağını göstermektedir. Sonuçları tartışmak amacıyla sayısal örnekler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, optimal detection performance of centralized and decentralized detection systems is investigated in the presence of cost constrained measurements. For the evaluation of detection performance, Bayesian, Neyman-Pearson and J-divergence criteria are considered. The main goal for the Bayesian criterion is to minimize the probability of error (more generally, the Bayes risk) under a constraint on the total cost of the measurement devices. In the Neyman-Pearson framework, the probability of detection is to be maximized under a given cost constraint. In the distance based criterion, the J-divergence between the distributions of the decision statistics under different hypotheses is maximized subject to a total cost constraint. The probability of error expressions are obtained for both centralized and decentralized detection systems, and the optimization problems are proposed for the Bayesian criterion. The probability of detection and probability of false alarm expressions are obtained for the Neyman-Pearson strategy and the optimization problems are presented. In addition, J-divergences for both centralized and decentralized detection systems are calculated and the corresponding optimization problems are formulated. The solutions of these problems indicate how to allocate the cost budget among the measurement devices in order to achieve the optimum performance. Numerical examples are presented to discuss the results.