CHEMICAL MODULATION OF SINGLET OXYGEN GENERATION RATES IN THERMAL ENDOPEROXIDE DECOMPOSITION & NOVEL FLUORESCENT SENSORS FOR HYPERPHOSPORYLATED TAU PROTEINS
TERMAL ENDOPEROKSİT DEKOMPOZİSYONUNDAKI ÜRETİM HIZININ KİMYASAL MODÜLASYONU & HİPERFOSFORİLE OLMUŞ TAU PROTEİNLERİNİ ALGILAYABİLEN ÖZGÜN FLORESAN DUYAÇLARI
  1. Tez No: 430259
  2. Yazar: CANSU KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Uyarılmış haldeki moleküler oksijenin (singlet oksijen) biyolojik sistemler üzerindeki önemi, bu molekülün kimyasal modülasyonla kontrollü bir şekilde üretilmesi konusundaki çalışmalara büyük bir önem kazandırmaktadır. Bu projenin ilk kısmında, sıcaklık etkisiyle kendiliğinden dekompoze olabilen ve silil gruplarıyla korunmuş 1, 4-dimetilnaftalin endoperoksitlerinin sentezlenmesi amaçlanmıştır. Florür anyonunun varlığında, deprotone olan molekülün singlet oksijen üretim hızının daha da artması ve böylelikle üretim üzerinde kimyasal modülasyonun sağlanması hedeflenmektedir. Bu amaçla, singlet oksijenle dönüşümsüz reaksiyona giren bir tuzak molekülü eşliğinde absorpsiyon ve floresans ölçümleri alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde, floresans özelliği gösteren ve çinko katyonlarını algılayabilen Bodipy türevinin sentezlenmesi amaçlanmıştır. Çinko ile oluşturulan kompleksin, beyinde Alzheimer hastalığının bir sonucu olarak oluştuğu düşünülen hiperfosforile tau proteinlerinin tehşisinde de kullanılabilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Chemical control over singlet oxygen generation is an open to improvement because of the importance of this reactive species in biological systems. In the first project, we aimed to synthesize a silylated 1,4-dimethylnaphthalene endoperoxide derivative which is expected to release singlet oxygen on thermolysis at a relatively slow rate at room temperature. Upon the deprotection of the silyl units with fluorine ions, it is expected it to release singlet oxygen at a much higher rate, giving rise to a control over the release of the product. The absorption and the fluorescence measurement with a trap molecule which consumes the generated singlet oxygen reveals promising results for the future work for the control of singlet oxygen generation rates. In the second part of this thesis, we focused on the synthesis of a novel fluorescent sensor of a BODIPY derivative which is capable of sensing Zinc cations. The zinc complex is also expected to have a further usage for the sensing of hyperphosphorylated tau proteins, which are commonly produced in the brains of people with Alzheimer's disease. With this, it has a potential usage in the field of early detection of Alzheimer's disease.