Bioactive glycopeptide nanofibers for tissue regeneration applications
Biyoaktif glikopeptit nanofiberlerin doku rejenerasyonu uygulamaları
  1. Tez No: 430261
  2. Yazar: ÖZÜM ŞEHNAZ ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA ÖZGÜR GÜLER, YRD. DOÇ. AYŞE BEGÜM TEKİNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Doğal hücreler arası matris (HAM), hücresel olayları kontrol eden glikopeptit ve glikozaminoglikanlar bakımından zengin bir yapıdır. Bu tez çalışmasında, doğal glikopeptitleri ve glikozaminoglikanları taklit eden ve mezenkimal kök hücrelerin (MKH) kıkırdak ve yağ hücrelerine farklılaşmasını tetikleyen glikopeptit moleküller tasarlanmış ve sentezlenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, hyaluronik asidi (HA) taklit eden glikopeptit amfifil molekülleri MKH'lerin kıkırdak hücre hattına farklılaşmasını tetiklemek amacıyla sentezlenmiştir. HA, camsı kıkırdak HAM'inde en fazla miktarda bulunan glikozaminoglikandır. Peptit amfifil molekülleri katı fazlı peptit sentezi yöntemi ile sentezlenmiş ve HAM'in fibröz yapısını taklit etmek amacıyla kendiliğinden bir araya gelen biyoaktif glikopeptit nanofiberler oluşturulması için kullanılmışlardır. Taramalı ve geçirimli elektron mikroskopisi ve dairesel dikorizm yöntemleri ile elde edilen nanofiberlerin ikincil yapıları ve morfolojileri incelenmiş, glikopeptit amfifillerin nanofiberlerden oluşan boşluklu fibröz bir yapı oluşturduğu gösterilmiştir. HA'yı taklit eden nanofiberler üzerinde kültürlenen MKH'lerin morfolojik değişimleri, GAG üretim miktarları (Safranin-O boyaması ve DMMB analizi) ve kondrojenik gen işaretleyicilerinin ifade seviyeleri (gerçek zamanlı RT-PZR) analiz edilmiştir. Analizler sonucunda HA-taklidi glikopeptit nanofiberlerin MKH'lerin camsı kıkırdak hücrelere farklılaşmasını sağladığı ve bunu erken dönemde başlattığı gösterilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, glikopeptit omurgasında yapılan kimyasal değişimler sayesinde MKH'lerin kahverengi yağ hücrelerine dönüşümü gösterilmiştir. Kahverengi yağ hücreleri kimyasal enerjiyi yağ olarak depolamaz; bunun yerine ısı olarak harcarlar. Bu sayede umut vaat eden anti-obezite ajanları olarak kabul edilmektedirler. Lipit damla birikimi (Oil-Red O boyası) ve adipojenik gen işaretleyicilerinin ifade seviyelerinin incelenmesi (gerçek zamanlı RT-PZR) ile elde ettiğimiz sonuçlar, bu glikopeptitnanofiber iskelenin MKH'lerin kahverengi yağ hücrelerine dönüşmesinin spesifik tetikleyicisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Natural extracellular matrix (ECM) is rich in glycopeptides and glycosaminoglycans, which function in controlling cellular processes. In this thesis, glycopeptide molecules that mimic natural glycopeptides and glycosaminoglycans were designed and synthesized and it was demonstrated that they induce directed differentiation of mesenchymal stem cells into chondrogenic and adipogenic lineages. In the first part of the study, hyaluronic acid (HA)-mimicking glycopeptide amphiphile molecules were synthesized to induce chondrogenic differentiation of mesenchymal stem cells (MSC). HA is the most abundant glycosaminoglycan (GAG) found in hyaline cartilage ECM. Peptide amphiphiles were synthesized by solid phase peptide synthesis method and used to form self-assembled bioactive glycopeptide nanofibers which mimic fibrous morphology of the ECM. Scanning electron microscopy (SEM), transmission electron microscopy (TEM), and circular dichroism (CD) were used for morphology and secondary structure analyses of the obtained nanofibers. It was demonstrated that glycopeptide amphiphiles create fibrous structure formed by nanofibers. Morphological changes, GAG production (Safranin-O staining and DMMB analysis), and chondrogenic gene marker expressions (qRT-PCR) of MSCs cultured on HA-mimetic nanofibers were analyzed. It was shown that HA-mimetic glycopeptide nanofibers induce early differentiation of MSCs into hyaline like chondrocytes. In the second part of the study, it was demonstrated that minor changes on glycopeptide backbone can create specific glycopeptides which induce differentiation of MSCs into brown adipocytes. Brown fat adipocytes do not store chemical energy as fat but dissipates it as heat and so they have emerged as promising anti-obesity agents. Lipid droplet accumulation (Oil Red-O staining) and adipogenic gene marker expression analyses (qRT-PCR) showed that the new glycopeptide nanofiber scaffold is a specific inducer of differentiation of MSCs into brown fat adipocytes.