Vajin mukozasına yapışan tabletler üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 9171
  2. Yazar: İNCİ SOHTORİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmada vajin mukozasına yapışabilen tablet for mülasyonları geliştirilmiş ve bu f ormülasyonlardan hazırla nan tabletler şişme özelliği, mukozaya yapışma ve ilâcı ser bestleştirme gibi fiziksel özellikleri açısından incelenmiş tir. Tablet f ormülasyonlarında mukozaya yapışabilen polimer olarak Carbopol 934 ve NaCMC, dolgu maddesi olarak Avi- cel PH 102 ve çinko sülfat etken madde olarak kullanılmış tır. Bütün tabletler direkt basım yöntemi ile hazırlanmış tır. Çinko sülfat hidrofilik, inert ve direkt basıma el verişli olduğu için tabletlerde etken madde olarak seçilmiş tir. Tabletlerin ağırlık sapması USP XX limitleri içinde dir. Porozite değerleri tabletler arasında anlamlı bir fark göstermemiş, sadece F-P grup tabletleri diğer tabletlerle karşılaştırıldığında yüksek porozite göstermiştir. Ufalanma- aşınma değerleri bazı formüller dışında, % 1 sınırı içinde dir. Diğer taraftan en yüksek sertlik değerleri F-lPCA'da, en düşük F-7PCA'da bulunmuştur, F-CA tabletleri diğer tab letlere göre düşük sertlik göstermiştir. Tabletlerin ftalat, fosfat tamponlarda ve distile suda şişme özellikleri incelendiğinde, F-PA, F-P tabletleri en fazla şişme göstermiş fakat F-CA grup tabletleri dağıl mıştır. Sığır vajininde en fazla şişme özelliğini hacim ola rak F-CA, ağırlık olarak F-P grup tabletleri göstermiştir.- 67 - Diğer taraftan tabletlerin mukozaya yapışma güçlerini tayin için Tensilon aleti kullanılmıştır. Böylece mukoza ile tablet arasındaki kopma gücü ölçülmüştür. Deney sonunda en yüksek kopma gücünü F-P grubu tabletler göstermiş, burada PAA miktarının artmasına paralel olarak mukozadan kopma gü cü fazlalaşmıştır. Aynı şekilde vajinde yapılan, tabletlerden çinko sül fat serbestleşmesi çalışmalarında tabletler vajinde tutul muş sonra belli sürelerde tablette kalan çinko sülfat miktar tayini yapılmıştır ve ilâcı ne kadar sürede serbestleştirdi ği bulunmuştur. Bütün tabletler 6-8 saat süresince çinko sülfat serbestleştirmiş fakat ilk yarım saatte hiç bir ser bestleşirle değeri saptanamamıştır. Her bir gruptaki tablet ler birinci saatte farklı miktarlarda çinko sülfat serbest leştirmiştir. En yüksek % serbestleştirme F-PCA grubunda bulunmuştur. F-P grubunda görüldüğü gibi çinko sülfat mik tarı ile serbestleşme hızı arasında bir ilişki gözlenmekte dir ve çinko sülfat miktarı azaldıkça serbestleşme hızı da azalmaktadır. Diğer taraftan tabletlerde birinci saatteki % ser bestleşme ile şişme değerleri karşılaştırıldığında ikisi arasında pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Normal çinko sülfat tabletleri incelendiğinde; hiç bir şişme özelliği ve mukozaya yapışma görülmemekte ve ilk yarım saatte % çinko sülfat miktarı yüksek bir değer almak tadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 27 bioadhesive tablet formulations that could adhere to the mucosa of bovine vagina were investigated and the tablets prepared from these formulations were tested for their physical properties, swelling behaviour, adhesion to mucosa and drug release. In the tablet formulations Car- bopol ^ 934 and NaCMC were used as bioadhesive polymers and Avicel PH 102 as diluent and zinc sulphate as the biactive ma terial. All the tablets were prepared by direct compression. Zinc sulphate is a hydrophilic, inert and directly compres sible substance and for that reason, it was chosen as an active substance in the formulations. Weight variation of the tablets were in the USP XX limits. The porosity values did not show a significant dif ference between the tablets, only F-P group tablets had a high porosity compared to the others. Friability values of the tablets were below 1 % except in some formulations. On the other hand, the highest and lowest hardness values were found in F-1PCA and F-7PCA tablets respectively. F-CA tab lets gave low hardness values compared to the others. When the swelling behaviour of the tablets in pht- halate buffer, phosphate buffer and distilled water were investigated maximum swelling was observed in F-PA, F-P g- roup tablets but F-CA group tablets were disintegrated, Whereas in bovine vagina maximum volume increase was found in F-CA group tablets and maximum weight increase in F-P group tablets.69 - On the other hand, Tensilon apparatus was used to measure the detachment forces of the tablets that could ad here to the mucosa of bovine vagina. By measuring the de tachment force the bioadhesion between the tablet and muco sa was estimated. Since the F-P group tablets showed the highest detachment forces, it was suggested that detachment force increases parallel to PAA concentration. For the investigation of zinc sulphate release in situ, tablets were placed in the bovine vagina and at cer tain time intervals remaining amount of zinc sulphate in the tablets was determined to find out the percentage release of zinc sulphate. All the tablets released their zinc sulp hate during 6-8 hours but none of them released zinc sulp hate in the first half hour. In the first hour each g"roup of tablets released different amount of zinc sulphate. The highest % release was found in the F-PCA group. As was observed in theF-Pgroup there was a correlation between the a- mount of zinc sulphate and the' release rate. As the zinc sulphate concentration decreased, the release rate also decreased. On the other hand, when the swelling values and % zinc sulphate release of the tablets in the first hour were compared, a positive correlation was observed between them. When the conventional zinc sulphate tablets were tes ted for the above mentioned properties, no swelling and bioadhesion were found and % zinc sulphate release was high in the first half hour.