X-band cpw high power amplifier design by GaN based MMIC technology
GaN tabanlı MMIC teknolojisi kullanılarak x-bantta yüksek güçlü yükselteç tasarımı
  1. Tez No: 430270
  2. Yazar: BURAK ALPTUĞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKMEL ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günden güne gelişsmekte olan savunma sanayi, telekomünikasyon ve uydu sistemleri; küçük, yekpare ve yüksek güçlü yükselteçlere (PAs) duyulan ihtiyacı arttırmaktadır. Üretimi Silicon Karbit (SiC) üzerine Galyum Nitrat (GaN) alttaş kullanılarak yapılan, monolitik mikrodalga entegre devre (MMIC) teknolojisi, sanayi ve sistem gereksinimlerini sağlamaktadır. GaN temelli MMIC teknolojisi sayesinde yüksek güce dayanklı ve kompakt güç yükselteçleri üretilmektedir. Ayrıca uygun ve az kayıplı Wilkinson güç bölücüleri (WPDs) kullanılarak birleştirilen MMIC güç yükselteçleriyle üretilen cihazdan daha fazla çıkış gücü elde edilebilinmektedir. Bunlardan dolayı, bu tez calışmasında sunulan tasarımlar Bilkent Üniversitesi NANOTAM'da, SiC üzerine GaN işlemiyle üretilmiştir. Eş düzlemli dalga kılavuzu (CPW) yapılarıyla X bandında üretilen güç yükselteçleri, beklenildiği gibi 7.9 GHz - 8.4 GHz aralığında çalışabilmekte olup, 2.1 dB kazanç sıkıştırılması altında % 40 verimliliğe sahiptir. Üretilen güç yükselteçlerinin ölçümlerine göre, 8.4 GHz frekansında, güç yükseltecinin çıkış gücü, 2.1 dB kazanç sıkıştırılması uygulandığında, 37.8 dBm seviyesinde olup, minimum 9.8 dB kazanca sahiptir. Ek olarak, eşit üç kollu WPD tasarımının üretimi aynı üretim prosesiyle gerçekleştirilmiştir ve geniş band aralığında yaklaşık 0.9 dB ek kayıpla (IL) çalışmaktadır. WPD kollarının uzatılıp, kısaltılmasına rağmen güzel bir performans göstermesi; çoklanan MMIC PA'ların toplam boyutunun, WPD kollarının uzunluklarının ayarlanmasıyla, değişiyor olması, avantaj sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The developments in defense industry, telecommunication and satellite systems have gradually increased the necessities for the small and compact Power Ampli- ers (PAs) with high output powers and gains. Monolithic Microwave Integrated Circuits (MMICs), that are fabricated by using Gallium Nitride (GaN) on Silicon Carbide (SiC) substrate, achieve the system requirements. GaN based MMIC technology gives chance to produce high power capable and compact PAs. Moreover, suitable Wilkinson Power Dividers (WPDs) with low Insertion Loss (IL) assist in transferring output power of the device with combining MMIC PAs. Presented designs in this thesis work have been fabricated in Bilkent University NANOTAM with GaN on SiC process. Fabricated X-band Coplanar Waveguide (CPW) PA works from 7.9 GHz to 8.4 GHz as intended and its eciency equals to 40 % at 8.4 GHz under 2.1 dB compression. Measurements of fabricated PA show that output power of the device is equal to 37.8 dBm under 2.1 dB compression and it has 9.8 dB minimum gain in the operating band. Furthermore, equal, three-way WPD device was designed and fabricated with the same process and it works at wide-band range with approximately 0.9 dB IL. It is advantageous that the total dimension of paralleled MMIC PAs can be adjusted by scaling branches of the designed WPD with the aim of performance optimization.