Yeni substitue polipiridinlerin ve metal komplekslerinin sentezi, spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of new substitued polypyridines and their metal complexes, investigations of their spectroscopic properties
  1. Tez No: 430279
  2. Yazar: ASLIHAN YILMAZ OBALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İSMET UÇAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Doktora tez çalışmasında yeni polipiridin ligantlar ve Rutenyum(II)-köprülü kompleksleri sentezlendi ve karakterize edildi. Çalışmanın birinci kısmında, monopodal, dipodal, tripodal polipiridin ligantlar sentezlendi. Bu ligantlar; 4-((4-(1H-imidazo[4,5-f][1,10]fenantrolin-2-il)fenoksi)metil)benzaldehit (BA-PPY), 2-(4-(2-((4-(1H-imidazo[4,5-f][1,10]fenantrolin-2-il)fenoksi)metil)benziloksi)fenil)-1H-imidazo[4,5-f][1,10]fenantrolin (O-DIPPY), 2-(4-(4-((4-(1H-imidazo[4,5-f][1,10]fenantrolin-2-il)fenoksi)metil)benziloksi)fenil)-1H-imidazo[4,5-f][1,10]fenantrolin (P-DIPPY), 2-(4-(4,6-bis(4-(1H-imidazo[4,5-f][1,10]fenantrolin-2-il)fenoksi)1,3,5-triazin-2-iloksi)fenil)-1H-imidazo[4,5-f][1,10] fenantrolin (TZ-PPY)' dir. Schiff bazı polipiridin ligantlar ise; (E)-N-(4-((4-(1H-imidazo[4,5-f][1,10]fenantrolin-2-il)fenoksi)metil)benziliden)-piren-4-amin (PR-PPY), (E)-N-(4-((4-(1H-imidazo[4,5-f][1,10]fenantrolin-2-il)fenoksi)metil)benziliden)-1,10-fenantrolin-5amin (FN-PPY)' dir. Tez çalışmasının ikinci kısmında değişik uçlu polipiridin ligantlar; 2-(4-(bromometil)fenil)-1H-imidazo[4,5-f][1,10]fenantrolin (BR-PPY), 2-(4-(azidometil)fenil)-1H-imidazo[4,5-f][1,10]fenantrolin (N3-PPY) ve triazol grubuna sahip polipiridin ligant 3,4-bis[(4-(metoksi)-1,2,3-triazol)1-metilfenil)-1H-imidazo[4,5-f][1,10]fenantrolin)]benzaldehit (BA-DIPPY) ligantı sentezlendi. 3,4-bis[(4-(metoksi)-1,2,3-triazol)1-metilfenil)-1H-imidazo[4,5-f][1,10]fenantrolin)]benzaldehit dışındaki bütün ligantların [Ru(phen)2Cl2] ve [Ru(bpy)2Cl2] kompleksleri ile 'köprü kompleksleri' sentezlendi ve karakterize edildi. Bazı ligant ve komplekslerin fotokimyasal özellikleri çalışıldı. Absorpsiyon ölçümleri oda sıcaklığında asetonitril ortamında gerçekleştirildi. Podal ligantların 278 nm, 315 nm ve 328 nm' de, komplekslerin ise 265 nm, 288 nm ve 328 nm' de üç-omuzlu absorbanslara sahip olduğu bulunmuştur. Podal ligantların komplekslerin 462 nm'deki maksimum emisyonunun metal-ligant arasındaki d-π* geçişine ait olduğu bulunmuştur. Emisyon ölçümleri sonucunda ligantların emisyon şiddetlerinin Rutenyum(II) kompleksleşmesiyle söndüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis novel polypyridine ligands and Ruthenium(II)-bridged complexes were synthesized. In the first part of the thesis, monopodal, dipodal, tripodal polypyridine ligands; 4-((4-(1H-imidazo[4,5-f][1,10]phenanthroline-2-yl)phenoxy)methyl)benzaldehyde (BA-PPY), 4-(1H-imidazo[4,5-f][1,10]phenanthroline-2-yl)phenol,2-(4-(2-((4-(1H-imidazo[4,5-f][1,10]phenanthroline-2-yl)phenoxy) methyl)benzyloxy)phenyl)-1H-imidazo[4,5-f][1,10]phenanthroline (O-DIPPY), 2-(4-(4-((4-(1H-imidazo [4,5-f][1,10]phenanthroline-2-yl)phenoxy)methyl)benzyloxy)phenyl)-1H-imidazo[4,5-f][1,10] phenanthroline (P-DIPPY) and 2-(4-(4,6-bis(4-(1H-imidazo[4,5-f][1,10]phenanthroline-2-yl)phenoxy)-1,3,5-triazine-2-yloxy)phenyl)-1H-imidazo[4,5-f][1,10]phenanthroline (TZ-PPY) were synthesized and characterized. Then schiff base polypyridine ligands; (E)-N-(4-((4-(1H-imidazo[4,5-f][1,10] phenanthroline-2-yl)phenoxy)methyl)benzylidene)-pyrene-4-amine (PR-PPY), (E)-N-(4-((4-(1H-imidazo [4,5-f][1,10]phenanthroline-2-yl)phenoxy)methyl)benzylidene)-1,10-phenanthroline-5amine (FN-PPY) were synthesized and characterized. In the second part of the thesis, different substitued polypyridine ligands; 2-(4-(bromomethyl)phenyl)-1H-imidazo[4,5-f][1,10]phenanthroline (BR-PPY), 2-(4-(azidomethyl)phenyl)-1H-imidazo[4,5-f][1,10]phenanthroline (N3-PPY) and triazole containing polypyridine ligand 3,4-bis[(4-(metoxy)-1,2,3-triazole)1-methylphenyl)-1H-imidazo[4,5-f][1,10]phenanthroline)]benzaldehyde (BA-DIPPY) were synthesized and characterized. Except BA-DIPPY, the bridged complexes of the other ligands were synthesized with [Ru(phen)2Cl2] and [Ru(bpy)2Cl2]. Photochemical properties of the podal ligands and complexes have also been studied. Absorption studies were performed in acetonitrile solution at room temperature. The ligands exhibit three shoulder absorbances at 278 nm, 315 nm, and 328 nm and the complexes exhibit Ruthenium(II) centered emission at 265 nm, 288 nm and 328 nm. Maximum d-π* transition seen at 462 nm for all the complexes. Emission studies proved that after complexation with Ruthenium(II), emission intensities of the ligands were quenched.